HIV - Polacy uważają, że ten problem ich nie dotyczy

Udostępnij:
W Polsce 14 tys. osób ma zdiagnozowane zakażenie wirusem HIV. Jednak specjaliści alarmują, że to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ ok. 70 proc. zakażonych w Polsce w ogóle o tym nie wie. Według nich chorych może być nawet 35 tys. osób.
Polacy są przekonani, że ten problem ich nie dotyczy. Dzieje się tak z powodu ugruntowanych przez lata stereotypów - jesteśmy przekonani, że choroba ta dotyka wyłącznie narkomanów, homoseksualistów, prostytutek.

Nic bardziej błędnego. Eksperci podają, że najstarszy pacjent leczony w Polsce na HIV ma 72 lata, a zakażenie wykryto u niego 6 lat temu.

- Oblicze epidemii zmienia się. Wcześniej najwięcej zarażonych osób było wśród osób przyjmujących dożylne środki psychoaktywne. Teraz dominują osoby, które zaraziły się poprzez kontakty seksualne. Znacznie wzrósł odsetek kobiet z wirusem HIV - do ok. 30 proc. zakażonych. Jeżeli chodzi o grupę wiekową, to najwięcej zakażeń jest wśród osób w wieku od 30 do 39 lat - mówiła w czwartek (9 czerwca) podczas konferencji prasowej w Warszawie, prof. Anna Boroń-Kaczmarska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu przypomniał, że obecnie w Polsce wykrywanych jest tysiąc nowych zakażeń rocznie i ta liczba ciągle wzrasta.

Zdaniem dr Reginy Podlasin z informacją i edukacją w zakresie HIV najtrudniej trafić do osób heteroseksualnych w wieku 40-50 lat. Ta grupa wiekowa nie bada się i tu zwykle rozpoznaje się chorobę dopiero w bardzo zaawansowanym stadium.
- Późne rozpoznanie stawia pacjenta w bardzo złej sytuacji. Ma on już bardzo zniszczony system immunologiczny. Pacjenci po 40. roku życia rzadziej myślą, że mogą być zakażeni - podkreśla dr Podlasin.

Tymczasem wczesne wykryte zakażenie HIV pozwala na bardzo skuteczne leczenie. Zarażona osoba nie musi też zażywać wielu leków, wystarczą dwie tabletki dziennie. Leczenie jest bezpłatne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.