IMS Health: leki biopodobne, czyli sto miliardów euro w kieszeni

Udostępnij:
Potencjalne oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej w pięciu największych krajach Europy (EU5) oraz USA, wynikające z zastosowania leków biopodobnych w ośmiu istotnych cząsteczkach biologicznych, mogą w ciągu najbliższych pięciu lat wynieść łącznie 100 mld euro.
- Perspektywa wprowadzenia tańszych leków biopodobnych otwiera nowe możliwości w ochronie zdrowia, m.in. związane z zapewnieniem dostępu do leczenia większej liczbie pacjentów czy uwolnieniem środków finansowych na inwestycje w nowych obszarach terapeutycznych – uważa IMS Health.

W ciągu ostatniej dekady do sprzedaży zostało wprowadzonych ponad 80 substancji biologicznych. Są dość drogie, ich tańszymi zamiennikami są leki biopodobne. Zarówno obecny, jak również przewidywany rozwój rynku leków biologicznych niesie nowe wyzwania, m.in. potrzebę zapewnienia dostępności do leczenia w warunkach ograniczonych możliwości finansowych. Dzisiaj - 10 lat po zarejestrowaniu i dopuszczeniu do sprzedaży pierwszego leku biopodobnego - w pewnej, chociaż na razie ograniczonej skali, cel ten jest realizowany przy współudziale leków biopodobnych.

Jak zauważają autorzy raportu począwszy od roku 2015, w ciągu kolejnych 5 lat spodziewana jest utrata ochrony patentowej dla ośmiu wiodących pod względem wartości sprzedaży leków biologicznych. W okresie 12 miesięcy, licząc wstecz od września 2015 roku, substancje te wygenerowały na rynkach UE5 i USA sprzedaż w wysokości 43,3 mld .

Prognozowana, łączna wartość sprzedaży tych substancji, przy założeniu braku utraty ochrony patentowej w latach 2016 – 2020, mogłaby wynieść 246 mld . Natomiast, otwarcie wymienionych rynków na leki biopodobne może przynieść w analizowanym okresie od 49 mld do blisko 100 mld potencjalnych oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej. Rzeczywista redukcja kosztów leczenia będzie jednak zależna od polityki wdrażania i tempa rozwoju leków biopodobnych w poszczególnych krajach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.