IMS Health o lipcowej liście leków refundowanych i pierwszej połowie 2012 roku:

Udostępnij:
Czwarta w tym roku lista refundacyjna w dalszym ciągu utrzymuje wzrost dopłaty pacjenta do leków refundowanych, przynosi duże oszczędności NFZ i ułatwia dostęp do insulin długodziałających dla chorych na cukrzycę typu I.
Jak wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health - niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny - sprzedaż leków z aptek do pacjentów (mierzona w PLN, na poziomie cen detalicznych) w pierwszym półroczu 2012 roku spadła o (-)12,4%. Oznacza to spadek na poziomie 1,3 mld PLN za pierwsze 6 miesięcy 2012 roku. W konsekwencji, wartość rynku w tym okresie wyniosła 9,5 mld PLN.

Wprowadzenie nowej listy leków refundowanych w styczniu 2012 roku wyraźnie zachwiało rynkiem sprzedaży leków refundowanych. W grudniu 2011 roku pacjenci, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych, kupowali leki na zapas, co w całym miesiącu spowodowało wzrost wartości sprzedaży o 17,5%, w ujęciu rok do roku. W efekcie, od początku 2012 roku obserwowany jest znaczny spadek liczby sprzedawanych opakowań leków. Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku - w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym - poza spadkiem wartościowym zamknęło się spadkiem ilościowym na poziomie (-)11,2%.

Jak wynika z kolejnego raportu IMS Health, opisującego zmiany na rynku leków refundowanych, w efekcie lipcowych list refundacyjnych zauważalny jest znaczny, prognozowany spadek sprzedaży dla całego 2012 roku na poziomie (-)9,7%, w ujęciu ilościowym. Spadek cen leków refundowanych powoduje również spadek wartościowy całego rynku na poziomie ponad (-)13,6% w porównaniu do 2011 roku. Oznacza to, że przewidywany spadek wartości rynku leków refundowanych na koniec 2012 roku osiągnie poziom ponad
1,7 mld PLN, licząc w cenach detalicznych.

W efekcie oszczędności zanotuje głównie NFZ, na poziomie 1,48 mld PLN. Oszczędności po stronie pacjentów osiągną poziom 267,7 mln PLN w skali roku i są one wynikiem znacznie mniejszych zakupów leków niż w roku poprzednim. W rezultacie nastąpi duży wzrost współpłacenia pacjentów za leki refundowane (te, które były refundowane w 2011 roku,
a obecnie są lub nie są refundowane) z poziomu 34,3% do poziomu 37,3%.

Współpłacenie pacjenta za leki generyczne osiągnie poziom 39,4%, a za leki innowacyjne 34%.
Jest to najwyższy poziom w Unii Europejskiej.

Patrząc na zmiany, jakie wprowadziła nowa ustawa w kilkunastu rodzajach schorzeń,
nowe listy refundacyjne przyniosą NFZ duże oszczędności budżetowe.

Największe oszczędności przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji dotyczącej:
- pasków cukrzycowych:
oszczędność NFZ: 337 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 53 mln PLN;
- cukrzycy:
oszczędność NFZ: 115 mln PLN, wzrost odpłatności pacjentów: 18 mln PLN;
- astmy:
oszczędność NFZ: 114 mln PLN, spadek odpłatności pacjentów: 5,8 mln PLN.


W innych schorzeniach NFZ poniesie dodatkowe koszty refundacji, przy dużej obniżce poziomu
współpłacenia pacjentów.
Do tej grupy zaliczamy:
- nadciśnienie:
wzrost wydatków NFZ o 116,7 mln PLN, oszczędność pacjentów: 184 mln PLN;
- leki obniżające poziom cholesterolu:
wzrost wydatków NFZ o 17,3 mln PLN, oszczędność pacjentów: 78 mln PLN;
- leki na depresję:
wzrost wydatków NFZ o 3,1 mln PLN, oszczędność pacjentów: 37 mln PLN.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.