IMS Health o projekcie listopadowych list refundacyjnych

Udostępnij:
Po raz kolejny i zarazem ostatni w tym roku został opublikowany projekt list refundacyjnych. Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z zapisów ustawy refundacyjnej w kwestii częstotliwości (raz na dwa miesiące) publikacji nowych wykazów. Od początku 2012 roku na listy zostało dopisanych tylko 8 nowych substancji czynnych dostępnych dla pacjentów chorujących między innymi na jaskrę, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroby serca i choroby nowotworowe.
W projekcie listopadowej listy są 53 nowe leki (wg kodów EAN), z czego większość to produkty generyczne lub takie, które wcześniej były finansowane w ramach lecznictwa zamkniętego. Pacjenci z hormonozależnym rakiem gruczołu krokowego otrzymali dostęp do leczenia nową substancja czynną – degareliks, która jest pierwszą z nowej klasy leków stosowanych w tym schorzeniu. Dwa kolejne wprowadzenia zapewniają szerszą gamę opatrunków dla pacjentów z trudnogojącymi się ranami oraz ułatwiają stosowanie diet eliminacyjnych u dzieci z alergią pokarmową.
Z projektu został usunięty jedyny lek zawierający substancję czynną torasemidum, o działaniu moczopędnym. Będzie on od 1 listopada dostępny dla pacjenta, podobnie jak jego odpowiedniki obecnie – ze 100% odpłatnością.

W dotychczas opublikowanych obwieszczeniach zmieniały się zarówno ceny zbytu wynegocjowane przez Ministerstwo Zdrowia z producentami, jak również ceny detaliczne, typ odpłatności, liczba i skład grup limitowych. Na zmianę poziomu dopłat pacjentów do leków w kolejnych obwieszczeniach wpływa także zróżnicowana struktura konsumpcji leków w 2012 roku. Zmiany w obszarze grup limitowych, które jako novum pojawiły się wraz z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, dotyczyły zarówno struktury produktowej, jak również liczby samych grup. Liczba grup limitowych wzrosła z 293 w pierwszym, styczniowym obwieszczeniu do 325 w ostatnim projekcie list.

W 2012 roku na listy wprowadzonych zostało łącznie 761 paczek leków (wg kodów EAN), w większości generycznych i tylko 68 paczek leków innowacyjnych (wg klasyfikacji IMS). Wśród nich jest 51 takich, które były już refundowane w 2011 roku, następnie zostały usunięte z list styczniowym obwieszczeniem i wróciły w kolejnych edycjach. Producenci wykorzystali zapisy nowej ustawy i w drodze negocjacji z Ministerstwem Zdrowia dopisali do list 728 paczek leków generycznych (wg klasyfikacji IMS).

Z zupełnie nowych molekuł dotychczas nierefundowanych dla pacjentów na listach znalazło się 8 nowych substancji czynnych, stosowanych między innymi w:
• diabetologii (insulinom glargine i insulinom detemirum);
• onkologii (exemestanum, degareliksum);
• okulistyce (tafluprostum);
• chorobach reumatoidalnych (methotrexatum w postaci roztworu do wstrzyknięć podskórnych) oraz osteoporozie (denosumab);
• kardiologii (rosuvastatinum).

Poprzez dopisanie do refundacji kolejnych leków zwiększono także dostępność pacjentów do preparatów mlekozastepczych i wyrobów medycznych stosowanych w leczeniu trudnogojących się ran. Na listy powróciły również dwie substancje czynne – nebivolol oraz irbesartan, stosowane w nadciśnieniu tętniczym – refundowane już wcześniej w 2011 roku.

Nadal natomiast nie ma refundacji leków p/cukrzycowych – inhibitorów DPP-IV, które były umieszczone w projekcie list refundacyjnych z 8 grudnia 2011 roku.


Struktura kolejnych list refundacyjnych styczeń – listopad 2012
Każda edycja wykazów opublikowanych w 2012 roku wprowadzała zmiany w zakresie struktury, jak również liczby leków refundowanych. Największa zmiana miała miejsce na przełomie roku 2011 i roku 2012 – wówczas z list zostało usuniętych 848 produktów, a dodano jedynie 57 produktów. W pierwszym, styczniowym obwieszczeniu zabrakło 151 leków innowacyjnych i 697 leków generycznych (wg klasyfikacji IMS), które dostępne są dzisiaj dla pacjentów za pełną odpłatnością. Następne publikacje nie przyniosły już tak dużych zmian. Z list refundacyjnych usunięto 64 leki, a nowe wprowadzeń dokonywano systematycznie na kolejnych listach. Dotyczyły one głównie leków generycznych, których odpowiedniki były już dotychczas refundowane.

Struktura udziału w podziale na typy odpłatności dla leków refundowanych w 2012 roku wskazuje na wzrost liczby produktów dostępnych z 30-procentową odpłatnością oraz zmniejszenie liczby leków dostępnych dla pacjenta za opłatą ryczałtową.

W wyniku negocjacji cenowych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, jak również zapisów ustawy refundacyjnej regulujących metodologię wyliczania cen detalicznych leków, w trakcie roku 2012 bardzo duża liczba leków zmieniała ceny detaliczne. Największy wpływ na te zmiany miała cena hurtowa produktu wyznaczającego limit. Skutkuje to dużą liczbą zmian co dwa miesiące, dla których obniżenie lub podwyższenie ceny detalicznej jest odpowiednio większe lub mniejsze o 1 zł.

Ważną zmianą uzupełniającą jest opublikowana informacja o produkcie wyznaczającym limit w danej grupie limitowej, która jest niezwykle istotna dla podmiotów działających na rynku szpitalnym. Należy podkreślić, że w stosunku do pierwszych terminów publikacji list na początku 2012 roku obecne daty publikacji projektów przedstawianych do zgłaszania uwag są dogodniejsze, co wydłuża czasu potrzebny do zaaplikowania zmian i zmniejsza ryzyko pomyłek. Przyjęte w ustawie zapisy wprowadzają zmiany, często w bardzo małym zakresie, co jest kłopotliwe dla pacjentów i aptekarzy, natomiast nie jest źródłem oszczędności dla budżetu NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.