Ibuprofen pogromcą bólu

Udostępnij:
Gdy boli najczęściej sięgamy po tabletkę. W 2011 roku w Polsce kupiono łącznie 1 437 milionów leków przeciwbólowych bez recepty . Rynek tych leków oferuje szeroki wybór substancji przeciwbólowych, z czego najbardziej popularne są ibuprofen i paracetamol. Według danych IMS (luty 2012), ibuprofen jest jednak najczęściej stosowaną taką substancją . Jak wyjaśnić jego popularność?
Przełom na rynku przeciwbólowych substancji czynnych
Historia ibuprofenu rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to dr Steward Adams zaczął pracować nad alternatywą dla wolno wchłaniającego się i drażniącego żołądek kwasu acetylosalisylowego (aspiryny). W 1962 roku brytyjski producent leków, firma Boots Healthcare, otrzymała patent dla ibuprofenu, początkowo zwanego Brufenem. W kolejnych latach, na podstawie przeprowadzonych testów klinicznych, udało się udowodnić jego działanie przeciwzapalne. To pozwoliło na zastosowanie po raz pierwszy w 1969 roku ibuprofenu jako leku o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. W 1983 roku, ze względu na udowodniony wysoki profil bezpieczeństwa pierwszy lek zawierający ibuprofen, Nurofen, został dopuszczony w Wielkiej Brytanii do sprzedaży bezrecepturowej. Od 2001 roku Nurofen dostępny jest w Polsce.
Ibuprofen vs paracetamol

Paracetamol został odkryty w 1878 roku. Jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym o wyłącznym działaniu centralnym zmniejszającym percepcję bólu. W przeciwieństwie do niego, ibuprofen wykazuje obwodowe działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne działając w miejscu bólu. Te dwie substancje są często porównywane pod kątem ich bezpieczeństwa. Dlaczego zatem ibuprofen jest częściej wybierany?

Walka dwóch „giganów”
Zarówno paracetamol jak i ibuprofen mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak ibuprofen także przeciwzapalne. Te trzy cechy gwarantują jego szybkość i skuteczność w działaniu. Potwierdza to portfolio leków Nurofen dla dzieci, na bazie ibuprofenu. Czopki i owocowe zawiesiny dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia oraz kapsułki Nurofen Ultra i zawiesiny Nurofen Junior dla dzieci w wieku 6-12 lat, zaczynają działać przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo już po 15 minutach, obniżając podwyższoną temperaturę ciała nawet do 8 godzin.

Ibuprofen jest również bezpieczny dla wątroby . Dlatego Nurofen na ból pleców, na jego bazie, to nie tylko ulga w bólu do 12 godzin, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa stosowania. Co więcej, ibuprofen działa bezpośrednio w miejscu bólu, a nie jak paracetamol – centralnie, zmniejszając jedynie percepcję bólu. Produkty na bazie ibuprofen szybko przynoszą więc ulgę. Dotyczy to leków doustnych oraz produktów stosowanych miejscowo na skórę, np. Nurofen żel na bazie ibuprofenu, który miejscowo łagodzi ból, działając przy tym przeciwzapalnie.

Inne, ale podobne
Mimo znaczących różnic, obydwie substancje przeciwbólowe wykazują również pewne podobieństwa. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen mogą być stosowane z innymi lekami , są bezpieczne dla cukrzyków, alergików i kierowców. Nie uzależniają. Ich lecznicze właściwości zostały połączone w m.in. tabletkach powlekanych Nurofen Ultima. Lek wykorzystuje unikalną, nowoczesną i opatentowaną technologię Synchro-Tech łączenia ibuprofenu i paracetamolu. Technologia ta sprawia, że obie substancje czynne leku uwalniane są równolegle, co pozwala na ich jednoczesne działanie.

Bez ryzyka?
Na koniec warto zauważyć, że nie ma leków bezpiecznych. Jest tylko ich bezpieczne stosowanie. Dlatego jeśli decydujemy się na pomoc farmakologiczną w walce z bólem, sięgajmy po najbardziej sprawdzone i skuteczne środki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.