Informacje o ciąży w rejestrze tylko na wyraźne życzenie pacjentek
Zapowiedziana jest zmiana przepisów o przekazywaniu do rejestru zdarzeń medycznych informacji o ciąży. Obecnie to obowiązek personelu medycznego, a po zmianach dane o ciąży trafią do rejestru wyłącznie na wyraźnie życzenie pacjentki.
Zapowiedź resortu dotyczy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).
W sierpniu ma być gotowa nowelizacja rozporządzenia, która wprowadzi zasadę przekazywania informacji o ciąży do SIM wyłącznie na wyraźne życzenie pacjentki. Rozporządzenie miałoby wejść w życie we wrześniu.
Obecnie nie ma formalnego, wynikającego z regulacji unijnych, obowiązku
przekazywania do Systemu Informacji Medycznej (SIM) informacji o ciąży.
Obowiązek ten
wynika z krajowego rozporządzenia wprowadzonego przez rząd PiS, a termin
wdrożenia dla krajów członkowskich usługi wymiany skróconej karty zdrowia
pacjenta (Patient Summary), którego elementem jest informacja o ciąży, to 2028
r.
Zmiana planów
Wcześniej zapowiadano, że nie planuje wycofania się z obowiązku wpisywania danych o ciąży do rejestru
zdarzeń medycznych.
– Nie prowadzimy obecnie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany przepisów rozporządzenia – informowało Biuro Komunikacji w Ministerstwie Zdrowia, dodając, że dane te służą dostosowaniu terapii do stanu pacjentki na przykład wtedy, gdy jest ona nieprzytomna.
Rozporządzenie podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaczęło obowiązywać w czerwcu 2022 r. W październiku 2022 r. wpisywanie danych z rozszerzonego katalogu, w tym o ciąży, stało się obowiązkowe. Przepisy budziły obawy kobiet, że dane o utracie ciąży będą wykorzystywane w postępowaniach sądowych. Krytycy tego rozwiązania nazywali gromadzenie danych o ciąży w systemie teleinformatycznym rejestrem ciąż.