Informatyzacja zdrowia - szansa czy zagrożenie?

Udostępnij:
Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia stanowi część przyjętego przez Sejm pakietu zdrowotnego. Jej głównym założeniem jest stworzenie elektronicznego systemu umożliwiającego przetwarzanie danych niezbędnych do prowadzenia polityki zdrowotnej państwa, podnoszenia jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz finansowania zadań z zakresu ochrony zdrowia.
System będzie jedną z największych publicznych baz danych. Znajdą się w nim dane pacjentów, w tym dotyczące udzielonych świadczeń medycznych, oraz dane personelu medycznego, m.in. pielęgniarek, lekarzy i administracji szpitali.

Ustawa przewiduje utworzenie platformy internetowej, na której zostaną udostępnione usługi i zasoby cyfrowych rejestrów medycznych. W praktyce system zakłada prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i automatyczny dostęp jednostek świadczących usługi medyczne do tych dokumentów. Oznacza to, że przychodnia do której trafi pacjent będzie będzie mogła zapoznać się z historią jego choroby i dotychczasowymi metodami leczenia na podstawie dostępnych w bazie e-recept i e-skierowań. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy pacjenci zapisują się na kilka wizyt u różnych lekarzy tej samej specjalizacji, a także fałszowanie recept i rozliczeń.

Kontrowersje budzi jednak konieczność gromadzenia tak szerokiego zakresu danych w jednym systemie. Niestety, ustawa w bardzo oględny sposób określa najważniejsze z punktu widzenia ochrony prywatności
zasady przetwarzania zgromadzonych danych.

W przepisach brakuje precyzyjnego określenia kręgu podmiotów, które będą miały dostęp do danych medycznych, oraz podstaw prawnych i zasad, na jakich ma się to odbywać.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.