Internet leczy skutecznie?

Udostępnij:
Ponad 60% internautów przyznaje, że poszukuje informacji zdrowotnych w internecie. Zdecydowana większość z nich uważa, że informacje te są bardzo przydatne i stosuje je w życiu codziennym. Ponad połowa respondentów (52%) poszukujących informacji na temat chorób przyznaje, że zdarzyło im się leczyć siebie lub swoich bliskich metodami wskazanymi w Internecie bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, a 91% z nich uważa, że takie leczenie okazało się skuteczne – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Osoby, które wyszukują informacji w Internecie na temat chorób najbardziej interesują się objawami (81%) i sposobami leczenia (75%). 88% z nich wykorzystuje w życiu codziennym znalezione informacje. Samodzielne leczenie zgodne z zaleceniami z Internetu jest bardziej popularne wśród kobiet (58%) oraz wśród ludzi młodych – do 30. roku życia (59%).

53% respondentów poszukujących w Internecie informacji na temat lekarzy i instytucji przyznaje, że w ostatnim czasie umówili się do wybranego lekarza pod wpływem pozytywnych opinii na jego temat, przy czym odsetek ten jest najwyższy (63%) wśród osób w wieku 30 – 45 lat.

- Fakt, że polscy internauci często traktują Internet jako źródło informacji na temat zdrowia, potwierdziło już nasze ubiegłoroczne międzynarodowe badanie Global Health Study. Nasz najnowszy sondaż wskazuje, że informacje na temat zdrowia są wśród internautów bardziej popularne niż rozrywka – wyszukiwanie informacji na temat celebrytów, imprez lokalnych czy ofert restauracji. Co więcej, spektrum poszukiwań jest bardzo szerokie i internauci bardzo często robią użytek z pozyskanej wiedzy. Na uwagę zwraca ogromny wpływ opinii innych osób, niezwiązanych z branżą medyczną, na zachowania związane ze zdrowiem i leczeniem – aż 63% internautów stwierdziło, że w sieci szuka opinii internautów, którzy spotkali się z podobnym problemem – mówi Maciej Gliński z ARC Rynek i Opinia.

W przypadku lekarstw tym, co najbardziej interesuje internautów, są ich ceny (67%). Połowa respondentów poszukujących informacji na temat lekarstw jest zainteresowana ulotkami informacyjnymi (50%) oraz opiniami innych internautów na ten temat (49%). Ponadto, respondenci poszukują informacji dotyczących skutków ubocznych poszczególnych medykamentów (42%) oraz potencjalnych zamienników (41%). 62% badanych przyznaje, że informacje znalezione w Internecie na temat danego lekarstwa wpłynęły na jego sposób przyjmowania.

Respondenci szukają również w Internecie informacji na temat zdrowego stylu życia, w tym w szczególności: wpływu spożywania różnego rodzaju produktów na zdrowie (72%), diet (67%), aktywności fizycznej (65%), rzadziej na temat szkodliwości nałogów (29%).

Opinia lekarza
Marcin Zarukiewicz, lekarz: - Fakt, że pacjenci poszukują informacji na temat zdrowia poza gabinetem lekarskim jest znany od wielu lat. Kiedyś źródłem informacji była rodzina, znajomi, sąsiedzi, teraz jest to Internet. Z mojej praktyki lekarskiej mogę powiedzieć, że wielu pacjentów rzeczywiście przychodzi do gabinetu lekarskiego z wiedzą z Internetu, jednak po to, by tą wiedzę zweryfikować i się przebadać. Oczywiście jest grupa osób – i to potwierdza badanie ARC Rynek i Opinia - która tych informacji nie weryfikuje. Myślę jednak, że w znacznym stopniu dotyczy to schorzeń powszechnych, takich jak katar czy ból pleców. W przypadku nietypowych objawów, pacjent, który zna swój organizm owszem zajrzy do Internetu, ale w obliczu wielu różnych informacji tam znalezionych raczej przyjdzie do lekarza w celu weryfikacji i to jest kluczowe. Właściwa diagnoza oparta jest na dwóch koncepcjach – pacjenta, który dobrze zna swój organizm i przez lata nauczył się, co mu służy a co nie, co jest dla niego typowe, a co nietypowe oraz lekarza, który posiada wiedzę i który na podstawie badań i obserwacji stawia diagnozę. Patrząc na Internet jako na źródło informacji na temat zdrowia, nie zależy zapominać o portalach i forach specjalistycznych, dedykowanych rzadkim schorzeniom i skupiających nie tylko pacjentów lecz również wysokiej klasy lekarzy specjalistów. Tam chorzy mogą znaleźć niezwykle użyteczne, praktyczne informacje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.