Jedno OC dla lekarzy – a jednak możliwe

Udostępnij:
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (jeszcze jako Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) w lipcu zeszłego roku wystąpiło do Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów z prośbą o powtórne przeanalizowanie rozporządzenia MF w sprawie wprowadzenia od 1 lipca 2010 roku kolejnego obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy i lekarzy dentystów. Po roku, od tego wydarzenia, lekarze mają wreszcie ustawę, która reguluje obowiązek posiadania tylko jednego OC.
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (dawniej Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) zauważyło duży problem z wprowadzeniem w 2010 roku obowiązku wykupowania sobie kolejnej polisy ubezpieczeniowej, bowiem w świetle ówczesnego Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2010r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej skutkowało ono tym, że lekarze zostali zobowiązani do wykupienia kolejnej polisy ubezpieczenia OC.
Przy czym należy zauważyć, że niektóre omawiane rodzaje ubezpieczeń wzajemnie się pokrywały.

– Rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie z dniem 1 lipca 2010 r., w trakcie roku, bez okresu przejściowego – naszym zdaniem – było nieprzemyślane, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że władze Centralne doszły do podobnych wniosków, jak środowisko medyczne. Interpretując poprzednie rozporządzenie MF w sposób dosłowny okazało się, że lekarze, którzy już posiadają polisy OC, zostają zmuszeni do wykupienia kolejnego OC. Powodowało to całkowicie bezsensowne namnożenie posiadanych polis odpowiedzialności cywilnej – komentuje doktor Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.