Jednolity Patent Europejski niekorzystny dla polskiej gospodarki - stanowisko PZPPF

Udostępnij:
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego apeluje do rządu RP o zmianę niekorzystnych zapisów w regulacjach dotyczących tzw. systemu jednolitej ogólnoeuropejskiej ochrony patentowej.
Uważamy, że narzucane rozwiązania są niekorzystne dla całej polskiej gospodarki, a szczególnie dla krajowych firm farmaceutycznych. W przypadku braku możliwości osiągnięcia korzystnego dla naszego kraju kompromisu, Polska powinna -wzorem Włoch i Hiszpanii - wycofać się z tego systemu.
Przyjęcie trzech języków angielskiego, francuskiego i niemieckiego jako oficjalnych języków patentu UE dyskryminuje część krajów członkowskich, w tym Polskę i jest odejściem od unijnej zasady równoważności języków narodowych. Poza tym faworyzuje podmioty gospodarcze działające na obszarze państw, w których językiem urzędowym jest niemieckim, francuskim czy angielskim kosztem pozostałych.
Zdaniem PZPPF, jedynym kompromisowym rozwiązaniem w kwestii językowej nie faworyzującym części podmiotów gospodarczych jest przyjęcie jednego oficjalnego języka – angielskiego.
Rozpatrywaniem sporów patentowych przez Jednolity Sąd Patentowy, który będzie miał swoje siedziby w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii narusza gwarantowane Konstytucją RP prawo do sądu, ponieważ narzuca konieczność prowadzenia postępowania za granicą, w obcym języku i przy udziale zagranicznych pełnomocników. Oznacza też drastyczny wzrost kosztów prowadzenia sporów sądowych. Nawet wygranie takiego procesu, który w przypadku firm farmaceutycznych- jak wynika z badań Komisji Europejskiej -trwa około dwóch i pół roku, może oznaczać bankructwo polskiej firmy, ponieważ zastosowany na czas procesu zakaz sprzedaży spornego produktu i prowadzenie procesu za granicą okażą sie kosztem nie do udźwignięcia. Większość firm nie podejmie więc takiego ryzyka i nie będzie wprowadzać na rynek nowych leków generycznych. Straty z tego tytułu poniesie budżet NFZ i polscy pacjenci, ponieważ Fundusz będzie musiał refundować droższe leki. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wyliczył, że NFZ może stracić nawet do 2 mld PLN w ciągu 5 lat.
Poza tym efektem narzucenia języka niemieckiego i francuskiego w postępowaniach sądowych będzie narastanie tendencji dezintegracyjnych w UE.
Rząd RP nie przedstawił do tej pory analizy skutków finansowych przyjęcia tych regulacji dla polskiej gospodarki, co uniemożliwia ekspercką dyskusję na ten temat.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.