PAP/Marcin Obara

Jerzy Zięba prawomocnie skazany za znieważenie lekarzy

Udostępnij:

Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy orzeczenie sądu, skazując Jerzego Ziębę za skandaliczny wpis w sieci zniesławiający i znieważający lekarzy z poznańskiego szpitala – postępowanie dotyczyło komentarza o „odrąbywaniu durnych lekarskich łbów”.     

Sąd orzekł karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując Jerzego Ziębę do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym, a także zasądził od oskarżonego na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża kwotę 20 tys. zł tytułem nawiązki – wyrok zapadł 1 marca.

Prawomocny wyrok dotyczył wpisu zamieszczonego w mediach społecznościowych, który w całkowicie nieuzasadniony sposób znieważał i zniesławiał lekarzy ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

O sprawie poinformowano w „Głosie Wielkopolskim” i „Biuletynie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej”.

Historia sprawy Jerzego Zięby

W październiku 2018 r. dziecko z podejrzeniem posocznicy leczono w Klinice Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu.

„Głos Wielkopolski” informował wtedy, że kiedy stan dziewczynki się pogorszył, została przetransportowana na oddział intensywnej terapii – okazało się, że była zarażona pneumokokami. Rodzice dziecka mieli być antyszczepionkowcami, a ich córka nie była zaszczepiona. W szpitalu domagali się podania dziecku witaminy C. Dziewczynka zmarła.

– Najchętniej odrąbałbym im te durne lekarskie łby, zawierające bezlitosne lekarskie mózgi z licencją na zabijanie – napisał Jerzy Zięba w mediach społecznościowych po śmierci czternastomiesięcznego dziecka.

To nie spodobało się przedstawicielom Wielkopolskiej Izby Lekarskiej – złożyli doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

W 2020 r. poznański sąd wydał wyrok nakazowy, uznając propagatora medycyny niekonwencjonalnej za winnego zarzucanych mu czynów. Ten nie zgodził się z wyrokiem nakazowym, złożył sprzeciw, z tego powodu proces toczył się w normalnym trybie. Proces Jerzego Zięby zarówno przed sądem pierwszej instancji, jak i przed Sądem Okręgowym w Poznaniu toczył się z wyłączaniem jawności – niejawne było także uzasadnienie wyroku.

1 marca 2023 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu – jako sąd drugiej instancji – utrzymał w mocy wyrok poznańskiego sądu rejonowego z października 2022 r. Sąd pierwszej instancji uznał Jerzego Ziębę za winnego zniesławienia i znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania i skazał go na karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym, a także zasądził od niego na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża kwotę 20 tys. zł tytułem nawiązki.

Więcej w tekście: „Jerzy Zięba prawomocnie skazany za znieważenie lekarzy”.

Przeczytaj także: „Jak to się stało, że Termedia wygrała proces z Ziębą? – uzasadnienie do wyroku” i „Religijność a teorie spiskowe”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.