Jutro głosowanie nad pakietem ustaw zdrowotnych

Udostępnij:
Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, nad którym w piątek (23 marca) ma głosować Sejm.
Najwięcej kontrowersji wzbudza projekt ustawy refundacyjnej. Przewiduje on m.in. wprowadzenie sztywnych cen i marż, mechanizm pay back, 3% podatek od obrotu firm farmaceutycznych.

Przeciwnikami tych rozwiązań są wszyscy: przemysł farmaceutyczny, prawnicy, którzy zarzucają ustawie niekonstytucyjność, organizacje przedsiębiorców a nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który ocenia, że wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania.

Ich zdaniem wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych spowoduje, że wzrosną dopłaty pacjentów. Przeciwnego zdania jest resort zdrowia, który podkreśla, że takie rozwiązanie stwarza możliwość regulacji rynku produktów refundowanych, negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, a tym samym będzie korzystne dla chorych.

GIODO zgłosiło zastrzeżenia do projektu ustawy o informacji w ochronie zdrowia. Dotyczą one bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów.

Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone niepożądane zdarzenia medyczne, bez konieczności występowania na drogę sądową. Zgodnie z projektem, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia ma być możliwe na drodze administracyjnej w kilka miesięcy.

W projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez komisję zdrowia, studenci medycyny mają zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, studenci stomatologii - Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Możliwy będą dostęp do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiana danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.