Już 13 centrów urazowych ratuje życie

Udostępnij:
W Polsce działa 13 centrów urazowych. Znajdują się w Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Sosnowcu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Wrocławiu. Powstały ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, na ich utworzenie przeznaczono około 35 mln euro z Unii Europejskiej.
Wszystkie centra zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, m.in. z zakresu neurochirurgii, ortopedii, traumatologii i anestezjologii. Nowa aparatura trafiła także na bloki operacyjne i szpitalne oddziały ratunkowe. W samym tylko Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie kupiono ponad 460 sztuk takiego sprzętu.

Centra urazowe zostały utworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych – głównie z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Musiały posiadać m.in. wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowaną kadrę medyczną i lokalizację, która umożliwia świadczenie usług medycznych dla co najmniej 1 mln osób.

Centra urazowe to jedna z najważniejszych inwestycji finansowanych przez Unię Europejską w sektorze zdrowia. To właśnie tam trafiają najciężej poszkodowani pacjenci. Istotą ośrodków jest szybka diagnostyka i leczenie na bardzo wysokim poziomie – z zakresu kilku specjalizacji równocześnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.