KE apeluje do Polski w sprawie bezpieczeństwa krwi

Udostępnij:
Przepisy polskiego prawa w zakresie kwalifikowalności dawców, dopuszczając nieletnich, zapewniają mniejszą ochronę niż przepisy UE, a niektóre wymagania techniczne dotyczące stanu zdrowia dawcy są mniej rygorystyczne niż przepisy UE oceniła KE i wzywa Polskę do wprowadzenia odpowiednich przepisów do prawa krajowego.
Jak informuje PAP chodzi o spełnianie zaleceń trzech unijnych dyrektyw: w sprawie jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej (z 2003 r.); w sprawie niektórych technicznych wymagań dotyczących krwi (z 2004 r.) oraz w sprawie wymogów dotyczących śledzenia losów krwi oraz powiadamiania o poważnych, niepożądanych reakcjach i zdarzeniach (z 2005 r.).

Według Komisji w odniesieniu do krwi przywożonej z państw trzecich w polskim prawie nie określono wymogów dotyczących badania oraz identyfikowalności równoważnych z tymi, które mają zastosowanie do krwi pobranej w UE. Natomiast w odniesieniu do obowiązków w zakresie sprawozdawczości w placówkach służby krwi polskie przepisy nie odzwierciedlają w pełni wymaganej treści rocznych sprawozdań z działalności - ocenia KE.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, cytowany przez PAP, zapewnił, że wszystkie wymagania ujęte w dyrektywach są przestrzegane w polskiej służbie krwi, a niektóre zapisy są nawet bardziej restrykcyjne. Bąk dodał, że jedynie przepisy polskiego prawa w zakresie kwalifikowalności dawców, dopuszczając nieletnich, były mniej restrykcyjne, ale zgodne z konwencją bioetyczną. Jak poinformował, obecnie zostały one uregulowane w procedowanym przez resort projekcie ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.