KGHM I FIZAN nabywcą udziałów w Uzdrowisku Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o.

Udostępnij:
Fundusz inwestycyjny zarządzany przez KGHM TFI S.A. kupił od Skarbu Państwa 87,74% udziałów w jednym z najpopularniejszych w Polsce uzdrowisk Dolnego Śląska, Świeradów – Czerniawa Sp. z o.o. To kolejny krok w długofalowej strategii inwestycyjnej Funduszu, której założeniem jest stworzenie sieci nowoczesnych i rentownych placówek w Polsce. Wartość transakcji nabycia od Skarbu Państwa pakietu udziałów wyniosła 21 mln złotych. Uzdrowisko sprywatyzowane zostało w trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.
Świeradów-Czerniawa jest kolejnym ośrodkiem o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym przejętym przez KGHM TFI, które wejdzie w skład Grupy Uzdrowisk zarządzanych przez Fundusz. Wcześniej z powodzeniem proces prywatyzacji przeszły: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. oraz uzdrowiska w Połczynie i Cieplicach. Tym samym Fundusz wszedł w posiadanie udziałów w czterech spośród dziesięciu ośrodków uzdrowiskowych przeznaczonych do prywatyzacji przez Skarb Państwa. Dzięki temu zakupowi KGHM TFI posiada blisko 10 – proc. udział w rynku

- Jesteśmy zainteresowani rozwojem przejmowanych przez nas placówek i stworzeniem w nich nowoczesnej bazy sanatoryjno-leczniczej, SPA i wellness, spełniającej wysokie wymagania i oczekiwania zarówno polskich, jak i przybywających coraz liczniej zagranicznych kuracjuszy. Zakup kolejnych uzdrowisk traktujemy, jako długofalową inwestycję w jeden z filarów naszego Funduszu. Mamy świadomość konieczności budowy oferty, która z jednej strony będzie służyła pacjentom korzystającym z tej formy terapii, z drugiej strony w ten sposób wspieramy gminy, w których działają placówki sanatoryjno-wypoczynkowe. Przed wojną w Polsce było 440 uzdrowisk, obecnie jest ich niewiele ponad 40. Budując nowoczesną grupę ośrodków, mamy świadomość tworzenia unikalnej jakości, która z czasem może stanowić konkurencyjną ofertę na rynku europejskim. Polskie uzdrowiska cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród cudzoziemców, którym pobyt w sanatoriach refundują ich ubezpieczalnie. Dodatkowo naszym celem jest zwiększenie udziału klientów komercyjnych , którzy pod okiem specjalistów zechcą „inwestować we własne zdrowie” - komentuje Marcin Chmielewski, Prezes Zarządu KGHM TFI S.A.

We wszystkich przejmowanych placówkach Fundusz planuje przeprowadzić wielomilionowe inwestycje. W przejętych wcześniej Cieplicach powstało nowoczesne SPA, korzystające z dobrodziejstw leczniczych wód. Pacjenci do swojej dyspozycji mają też solarium, sauny oraz tzw. kapsułę młodości, które podnoszą komfort korzystania z wypoczynku. Podobne inwestycje prowadzone są też w ośrodkach w Kudowie Zdrój i Dusznikach, należących do funduszu. KGHM TFI planuje znaczące nakłady na modernizację uzdrowiska w Świeradowie. Celem jest podniesienie jakości usług i rozszerzenie oferty o 100 nowych miejsc noclegowych. Atutem Świeradowa jest to, że jest jednym z najpopularniejszych ośrodków leczniczych w Polsce, oferującym już od 250 lat kuracje lecznicze i atrakcyjne formy wypoczynku. Specjalnością Uzdrowiska jest leczenie schorzeń: narządów ruchu, reumatologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, miażdżycy tętnic obwodowych, nadciśnienia tętniczego i osteoporozy.


***

KGHM TFI S.A. zostało zarejestrowane w czerwcu 2009 roku a jego wyłącznym Akcjonariuszem jest KGHM Polska Powołanie TFI wpisuje się w realizację długoterminowej strategii KGHM Polska Miedź S.A., która zakłada m.in. dywersyfikację ryzyka inwestycyjnego, dzięki pozyskiwaniu kapitału spoza Grupy KGHM. Utworzenie własnego TFI daje polskiemu gigantowi miedziowemu możliwość stopniowego angażowania się w przedsięwzięcia spoza podstawowego profilu działalności. Struktura formalno - prawna TFI oraz zarządzanych przez nie funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) zapewnia pełną przejrzystość procesu inwestycyjnego.

KGHM I FIZ Aktywów Niepublicznych
Głównym celem inwestycyjnym pierwszego funduszu z portfela KGHM TFI jest lokowanie środków w firmy z sektora zdrowotnego, przemysłowego, handlowego, oraz szeroko pojętych usług. W jego skład wchodzą już: uzdrowiska Cieplice, Połczyn, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich oraz Medical SPA i Interferie. Jako pierwszy został zakupiony przez KGHM TFI od Skarbu Państwa największy polski kompleks uzdrowiskowy - Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. (90% udziałów w spółce). Wartość przeprowadzonej transakcji zamknęła się kwotą 138,2 mln zł. Drugie w kolejności było uzdrowisko Połczyn S.A. (90% udziałów w spółce). Wartość transakcji nabycia większościowego pakietu akcji wyniosła 26,4 mln złotych. Trzecim zakupionym przez KGHM TFI uzdrowiskiem były Cieplice (89,71% udziałów w spółce). Spółka ta kosztowała 29,3 mln zł. Fundusz KGHM TFI zakupił też 66,82% akcji, czyli pakiet większościowy INTERFERIE S.A. KGHM TFI zakłada kierunek rozwoju INTERFERIE S.A. zbieżny z rozwojem polskiej grupy uzdrowiskowej. 20 września 2010 r. przedstawiciele zarządów INTERFERIE SA oraz KGHM I FIZAN podpisali umowę objęcia przez TFI pakietu 67% nowych udziałów w spółce INTERFERIE Medical SPA, odpowiedzialnej za budowę w Świnoujściu dużego kompleksu wypoczynkowo – konferencyjnego i późniejsze zarządzanie nim. INTERFERIE Medical SPA w Świnoujściu będzie czterogwiazdkowym hotelem, który zostanie uruchomiony w lipcu br. i będzie jednym z najbardziej nowoczesnych w Polsce kompleksem konferencyjno - wypoczynkowym, z bogatą bazą zabiegową oraz wellness. Już dzisiaj cieszy się dużą popularnością pod kątem zapytań o możliwość rezerwacji miejsc, co wróży tej inwestycji ogromny sukces.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.