KRYTYKUJEMY SYSTEM OPIEKI ZDROWOTNEJ, ALE WIDZIMY TEŻ POPRAWĘ

Udostępnij:
Polacy są jednym z najmniej zadowolonych społeczeństw z systemu opieki zdrowotnej. Jako główne źródło problemów najczęściej wskazujemy nieodpowiednie zarządzanie publiczną służbą zdrowia. Jednocześnie od 2004 roku wzrosła liczba Polaków, którzy popierają sposób działania polskiego rządu w kwestii służby zdrowia – z 6% w 2004 roku do 18% w 2011 roku. Podobnie jak mieszkańcy zdecydowanej większości krajów, preferujemy finansowanie opieki zdrowotnej z pieniędzy publicznych niż z prywatnych – wynika z badania „Global Health Survey 2011” przygotowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie agencji badawczych IRIS, którego przedstawicielem w Polsce jest ARC Rynek i Opinia.
Polacy znaleźli się razem z Grecją na piątym miejscu wśród 28 krajów na całym świecie jako jedna z narodowości najczęściej krytykujących system opieki zdrowotnej. W Europie bardziej krytyczni od Polaków są jedynie mieszkańcy Rumunii oraz Ukrainy. Od 2004 roku, kiedy została zrealizowana pierwsza fala międzynarodowego badania IRIS dotyczącego zdrowia, liczba osób zadowolonych z polskiego systemu opieki zdrowotnej wzrosła nieznacznie - z 7% do 12%.

Poziom zadowolenia z systemu opieki zdrowotnej w Europie
Jako najczęstsze źródła problemów wskazywane są: brak odpowiedniego zarządzania oraz niedostateczne finansowanie służby zdrowia. W Polsce odsetek ankietowanych krytykujących zarządzanie systemem ochrony zdrowia był jednym z najwyższych na świecie i wynosił 74%. Znacznie rzadziej (24%) Polacy wskazywali drugie główne źródło problemów - niedostateczne finansowanie służby zdrowia.

Polacy nie tylko negatywnie postrzegają zarządzanie służbą zdrowia. lecz również nie mają pewności, czy wysokiej jakości usługi opieki zdrowotnej będą zawsze dostępne w Polsce wtedy, gdy będą ich potrzebowali (tylko 12% ankietowanych odpowiedziało twierdząco – najniższy odsetek w państwach europejskich). Ponadto, niewielu respondentów uważa, że Polska oferuje usługi medyczne tym, którzy naprawdę tego potrzebują (14%). Jednocześnie najwięcej osób zdaje się wierzyć w rozwój medycyny i produktów farmaceutycznych – 27% Polaków twierdzi, że rozwój tych dziedzin pozwoli w przyszłości rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne, w obliczu których stoi dzisiaj nasz kraj.

Mimo fali krytyki w stosunku do publicznych systemów zdrowotnych w zdecydowanej większości krajów, w tym we wszystkich badanych krajach europejskich panuje przekonanie, że opieka zdrowotna powinna być finansowana z pieniędzy publicznych, nie zaś prywatnych. Najbardziej skłonni do finansowania opieki zdrowotnej ze środków prywatnych w Europie są Niemcy (44%).


“Podobnie jak w 2004 roku zdecydowana większość Polaków – 74% - uważa, że koszty opieki zdrowotnej powinny być pokrywane ze środków publicznych. Może to być dowodem na to, że Polacy obawiają się, iż w przypadku prywatnego finansowania w sytuacji poważnych chorób i konieczności leczenia szpitalnego, nie byłoby ich stać na leczenie. Z drugiej strony, te wyniki mogą być sygnałem, że mimo niezadowolenia i braku zaufania, Polacy jednak wierzą, że przy odpowiednim zarządzaniu i finansowaniu publiczny system opieki zdrowotnej może dobrze działać” – mówi Magdalena Lis, ekspertka z ARC Rynek i Opinia.


O badaniu
Global Health Survey 2011 to badanie przeprowadzone w 28 krajach na całym świecie przez instytuty badawcze zrzeszone w sieci Iris (International Research Institutions). Badanie zostało przeprowadzone na populacji 22493 osób dorosłych między sierpniem a październikiem 2011 roku za pomocą różnych metod badawczych: ankiety online, CATI oraz wywiady bezpośrednie. W badaniu wzięły udział następujące kraje: Irlandia, Węgry, Słowenia, Wielka Brytania, Finlandia, Polska, Holandia, Litwa, Grecja, Francja, Rumunia, Niemcy, Turcja, Rosja, Włochy, Ukraina, USA, Chile, Kanada, Kolumbia, Tajlandia, Indonezja, Pakistan, Malezja, Chiny, Indie, Egipt, Australia. W Polsce badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na grupie 812 respondentów.

Health Perceptions around the Globe 2004 - pierwsza fala międzynarodowego badania sytuacji zdrowotnej, przeprowadzonego w 23 krajach na całym świecie przez instytuty badawcze zrzeszone w sieci Iris (International Research Institutions)

IRIS - International Research institutes (www.irisnetwork.org) - jest największym globalnym stowarzyszeniem niezależnych agencji badawczych, skupiającym 35 agencji na całym świecie. Polskim członkiem IRIs jest instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Agencje zrzeszone w Iris współpracują ze sobą, realizując wspólne projekty badawcze, jakim m.in. jest Global Health Survey 2011.

ARC Rynek i Opinia już od 19 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości pracy ankieterów PKJPA, a wszystkie badania są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u.
www.arc.com.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.