Kanada zagości w szpitalu w Żywcu

Udostępnij:
To będzie pierwsza tego typu zagraniczna inwestycja w ochronę zdrowia. Prywatna firma z Kanady ma wybudować i prowadzić powiatowy szpital. Koszt inwestycji to 200 mln zł.
Powiat żywiecki wybrał właśnie przedsiębiorstwo, z którym chce podpisać umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.
- Już od kilku lat wiedzieliśmy, że nie opłaca się nam remontować starego, stuletniego szpitala. Taniej i bardziej funkcjonalnie jest wybudować nową placówkę - mówi Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.

InterHealth Canada Limited wygrała konkurs na inwestora. Jeśli wszystko się powiedzie szpital w Żywcu byłby pierwszym jaki powstał w ramach ppp i pierwsza kanadyjska inwestycja szpitalna w Polsce.

Umowa w formule partnerstwa publiczno-prywatnego ma być podpisana w ciągu dwóch miesięcy. A do tego czasu przedstawiciele firmy InterHealth Canada Limited nie chcieli rozmawiać z„Rzeczpospolitą“.

- Za granicą budowa prowadzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego jest zazwyczaj ok.20 - 30 proc. tańsza niż wtedy, gdy szpital buduje władza publiczna - mówi Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia ze Szkoły im. Łazarskiego.

Dlaczego? Powodów jest kilka: szpital musi przynosić zysk, więc inwestycja jest dobrze zaplanowana. Nie obowiązuje wówczas ustawa o zamówieniach publicznych, a - paradoksalnie - negocjując bezpośrednio z firmami budowlanymi, często udaje się uzyskać lepsze ceny niż podczas przetargu.

Nowy szpital powiatowy w Żywcu ma zostać otwarty w 2014 roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.