Kasy fiskalne dla lekarzy oznaczają podwyżkę cen świadczeń. Zapłacą pacjenci

Udostępnij:
Co oznacza obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych? Dla lekarzy dodatkowe utrapienie, przeszkodę biurokratyczną. Dla pacjentów – podwyżkę cen- uważają eksperci. Dlaczego?
Czy i o ile wzrosną ceny wizyt w gabinetach? O komentarz poprosiliśmy ekspertów.

Robert Gwiazdowski, adwokat, profesor Uczelni Łazarskiego.

- Niektórzy lekarze przyjmujący pacjentów na czarno będą starali się podwyższyć ceny, ponieważ wprowadzenie kasy wiąże się dla nich z opodatkowaniem, ale generalnie dużych wzrostów nie należy się spodziewać i nie sądzę, że wśród lekarzy odprowadzających podatki kasy spowodują zwyżki, bo to nie miałoby sensu.

Rafał Janiszewski, ekspert ochrony zdrowia

- Wprowadzenie kas fiskalnych wpłynie na ceny świadczeń, bo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podmiot leczniczy będzie zmuszony do obsługi kasowej czynności związanych z pobraniem opłaty . Lekarz nie tylko będzie musiał wydać pieniądze na zakup samej kasy fiskalnej, ale także przeznaczyć personel do jej obsługi. Dla niego pojawiają się więc dodatkowe koszty związane ze sporządzeniem raportów kasowych, księgowaniem. Im więcej usług udziela dany podmioty medyczny, tym bardziej ceny wzrosną, choć trudno powiedzieć o ile, bo to są czynności administracyjne. Dodatkowo każdy podmiot leczniczy będzie podlegał kontroli, co także wpłynie na cenę, ponieważ wiąże się z koniecznością przeznaczenia do wykonywania czynności okołokontrolnych określonych zasobów ludzkich.

Krzysztof Macha, dyrektor prywatnej kliniki Okulus i członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych
- Niewątpliwie kasy fiskalne staną się elementem kosztowym każdego gabinetu lekarskiego i będą miały wpływ w jakimś horyzoncie czasowym na wzrost ceny. W moim odczuciu na początek ceny mogą wzrosnąć, choć to nie będą jakieś duże zmiany, raczej spodziewałbym się zwyżek na poziomie wzrostów średnich wynagrodzeń. Z wprowadzenia kas fiskalnych wynika jednak określony przychód, a w konsekwencji pociągnie to za sobą podatek, który może ograniczać dotychczasowe wpływy lekarzy. W dalszym horyzoncie będzie to powodować kolejny ruch w kierunku cenowym.

Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP
- Wprowadzenie kas fiskalnych powinno być w miarę neutralne dla cen, bo koszt kasy nie jest wysoki i jest częściowo refundowany, ale przypadkach incydentalnych, kiedy podatek nie był odprowadzany, co może dotyczyć ułamka procenta gabinetów, wzrost może wynikać bezpośrednio ze zwiększenia kosztu działalności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.