Kogo leczą protonami w Centrum Onkologii w Krakowie?

Udostępnij:
Pacjenci w Centrum Onkologii w Krakowie są i będą w 2018 roku kwalifikowani do leczenia protonami w Centrum Onkologii we współpracy z Centrum Cyklotronowym Bronowice. - Mowa jednak tylko o dorosłych chorych. Centrum w Bronowicach nie ma jednak umowy na leczenie dzieci - wyjaśnił Wojciech Wysocki, rzecznik prasowy placówki w Krakowie.
- Bronowickie centrum jest gotowe podpisać umowę z każdą jednostką, która kierowałaby na leczenie dzieci, a równocześnie miała kontrakt z NFZ - poinformowała "Interia.pl" i wyjaśniła, że Centrum Onkologii w Krakowie jest jedyną placówką w Polsce, która ma kontrakt z NFZ na leczenie terapią protonową. - Chcę uspokoić wszystkich pacjentów, że Centrum Onkologii prowadzi kwalifikację do leczenia metodą protonową, leczenie trwa - powiedział Wysocki i dodał, że umowa Centrum Cyklotronowego Bronowice (część Instytutu Fizyki Jądrowej PAN) i Centrum Onkologii na współpracę w zakresie leczenia protonami jest ważna w tym roku, ale tylko na leczenie dorosłych.

Od października 2016 roku do końca 2017 roku Centrum Onkologii miało podpisane porozumienie ze szpitalem dziecięcym w Prokocimiu, szpital w Prokocimiu kwalifikował dzieci do protonoterapii. Szpital w Prokocimiu działał wówczas jako podwykonawca Centrum Onkologii w Krakowie. Umowa Centrum Onkologii ze szpitalem w Prokocimiu wygasła.

W tym okresie do Centrum Onkologii w Krakowie zgłosiło się około 120 chorych, którzy wstępnie zostali zakwalifikowani do protonoterapii. Leczenie przeprowadzono u około 100 dorosłych chorych i u jednego dziecka.

- Każdy pacjent, który zgłosi się do Poradni Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jest konsultowany. To, czy pacjent kwalifikuje się do radioterapii protonowej, czy nie, jest niezależne od umowy z Centrum Onkologii. Rozmowy w sprawie sfinalizowania umowy są zaawansowane i spodziewamy się jej szybkiego podpisania - poinformowała Natalia Adamska-Golińska, rzeczniczka prasowa szpitala w Prokocimiu i wyjaśniła, że dotychczas do szpitala w Prokocimiu zostało skierowanych 12 pacjentów celem konsultacji pod kątem radioterapii protonowej. Spośród tej grupy czworo dzieci w ogóle nie miało wskazań do radioterapii na obecnym etapie choroby, a jedno nie kwalifikowało się do radioterapii ze względu na zły stan ogólny.

Kryteria kwalifikacji do radioterapii wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia spełniało siedmioro dzieci. Z tej grupy u jednego pacjenta wykonano terapię protonową, a dla drugiego przygotowywany jest plan leczenia. Dla pozostałych pacjentów bardziej optymalne okazały inne rodzaje radioterapii.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie jest jedynym ośrodkiem w Polsce, oferującym radioterapię protonową. Wcześniej Polacy korzystali z refundowanej przez NFZ radioterapii protonowej w ośrodkach za granicą.

Przeczytaj także: "Czy potrzebny jest drugi ośrodek protonoterapii? Rozwadowski krytykuje pomysł i mówi o megalomanii".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.