Komórki macierzyste mogą pomóc w poznaniu mechanizmów cukrzycy

Udostępnij:
Naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii opublikowali na łamach "Scientfic Reports" pracę, z której wynika, że komórki macierzyste mogą pomóc w badaniach nad różnymi typami cukrzycy. Ta pierwsza w Polsce publikacja eksperymentalna dotycząca indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych stwarza szansę na lepsze poznanie mechanizmów różnych postaci cukrzycy.
Jak podaje RMF FM, komórki iPS są stosowane obecnie w wielu laboratoriach na świecie do badania mechanizmów chorób, testowania nowych leków, rozważa się także możliwość wykorzystania ich w medycynie regeneracyjnej.

W Polsce komórkami iPS zajmuje się kilka zespołów. Badacze z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, pracujący pod kierunkiem prof. Józefa Dulaka i prof. Alicji Józkowicz, jako pierwsi opublikowali właśnie w czasopiśmie "Scientific Reports" pracę opisującą możliwość wykorzystania komórek iPS myszy i ludzi do badania mechanizmów cukrzycy.

Uzyskanie ludzkich iPS od osób cierpiących na jeden z rodzajów tej choroby było możliwe dzięki współpracy z Katedrą i Kliniką Chorób Metabolicznych UJ. Otrzymane mysie i ludzkie komórki iPS badacze zróżnicowali do komórek śródbłonka naczyń krwionośnych oraz komórek produkujących insulinę i glukagon – hormony trzustki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.