Komunikat Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w sprawie podpisania tzw. Karty Wyszehradzkiej przez lekarskie związki zawodowe z Węgier, Czech, Słowacji i Polski

Udostępnij:
W Wyszegradzie na Węgrzech lekarskie związki zawodowe z czterech krajów (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) podpisały w dniu 5 listopada 2011 r. porozumienie o współpracy, nazwane Kartą Wyszehradzką. Wydarzenie to zostało ogłoszone podczas konferencji prasowej
W „Karcie” zaznaczono, że państwa Grupy Wyszehradzkiej, mają podobne najważniejsze problemy dotyczące służby zdrowia, takie jak: niedostateczne nakłady publiczne na lecznictwo i niskie płace personelu medycznego w tym lekarzy. Są one spuścizną okresu komunistycznego, kiedy to służba zdrowia traktowana była jako niedochodowa, czyli gorsza część gospodarki. Niestety również demokratyczne rządy wspomnianych państw kontynuują tę politykę, uznając ją za korzystną dla siebie, a istniejący kryzys finansowy traktują jako pretekst do niepodejmowania zmian w tym zakresie. Zamiast tego - ograniczają prawa związków zawodowych lekarzy i próbują skłócić społeczeństwo z lekarzami, przerzucając na nich winę za złą sytuację w lecznictwie. Wobec powyższego lekarskie związki zawodowe z wymienionych krajów postanowiły podjąć współpracę i skoordynować swoje działania, aby skuteczniej bronić praw i interesów lekarzy wobec swoich rządów. Określono następujące główne cele sygnatariuszu „Karty”:

1. Minimalna płaca lekarza bez specjalizacji, za jeden etat (bez dyżurów) powinna wynosić 1,5 razy średnia płaca w gospodarce, a specjalisty 3x średnia płaca.
2. Zasady pracy w godzinach nadliczbowych (na dyżurach) powinny być zgodne z przepisami Europejskiej Dyrektywy o Czasie Pracy
3. Prawa związków zawodowych, oparte na konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy nie mogą być podważane.
4. Powinny zostać wprowadzone – powszechnie obowiązujące (również prywatne lecznice) – normy zatrudnienia lekarzy na poszczególnych oddziałach szpitalnych.
5. Kwoty płacone świadczeniodawcom przez publicznego płatnika za refundowane świadczenia zdrowotne powinny odpowiadać ich rzeczywistym kosztom, aby nie doprowadzać do niezawinionych bankructw szpitali.

Aby osiągnąć te cele, lekarskie związki zawodowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą ściśle współpracować i podejmować następujące działania:

1. Grupowe zwalnianie się z pracy – na wzór czeskich lekarzy z roku 2010.
2. Organizowanie „strajku włoskiego” czyli pracy zgodnie z wszystkimi, najbardziej szczegółowymi przepisami i regułami (np. bezwzględne ograniczenie przyjęć pacjentów do przyznanych limitów, ).
3. Strajk – jako metoda stosowana w ostateczności.
4. Wspólne działania na polu prawnym, włączając w to prowadzenie wspólnego biura prawnego.

W imieniu delegacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), w skład której wchodzili także Stanisław Urban i Zdzisław Szramik, Kartę podpisał Ryszard Kijak. Ze strony czeskiego LOK-SCL – Martin Engel, słowackiego LOZ – Marian Kollár, a węgierskiego MOSZ – János Bélteczki. Było to pierwsze porozumienie międzynarodowe podpisane przez OZZL.

Ponadto, ze względu na krytyczną sytuację panującą na Słowacji, gdzie w proteście przeciwko prywatyzacji wszystkich szpitali publicznych (przy pozostawionym z deficycie środków publicznych przeznaczonych na służbę zdrowia) oraz przeciwko niskim zarobkom, wypowiedzenia z pracy złożyło już ponad 2 tysiące lekarzy, uczestnicy konferencji wyszegradzkiej podpisali stanowisko popierające postulaty lekarzy słowackich.

W stanowisku tym lekarskie związki zawodowe z Polski (OZZL) Węgier (MOSZ) i Czech ( LOK-SČL) wyraziły swoje poparcie dla działań słowackiego związku zawodowego lekarzy (LOZ), który protestuje przeciwko powszechnemu przekształceniu szpitali słowackich w spółki handlowe – w sytuacji niedofinansowania służby zdrowia. To zmusi szpitale do nadmiernej oszczędności: nieracjonalnej redukcji personelu medycznego, zmniejszenia płac oraz ograniczenia zakresu świadcznonych usług i ich jakości. Związki zawodowe lekarzy z Polski, Węgier i Czech wezwały władze Słowacji do podjęcia merytorycznego dialogu ze słowakim związkiem zawodowym lekarzy (LOZ) w celu rozwiązania ostrego konfliktu i kryzysu słowackiej służby zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.