Koniec z trzema OC lekarzy

Udostępnij:
Lekarz kontraktowy musi teraz wykupić trzy ubezpieczenia OC. Od stycznia 2012 roku ten absurd zlikwiduje nowa ustawa o działalności leczniczej.
– Wszystkie trzy obowiązkowe ubezpieczenia są od siebie niezależne. Nie oznacza to, że poszkodowany chory dostanie odszkodowanie z trzech źródeł – tłumaczy Wojciech Idaszak, radca prawny z Naczelnej Izby Lekarskiej.

Podstawowy dla lekarzy obowiązek ubezpieczenia wynika z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty i dotyczy wszystkich wykonujących zawód na terytorium Polski w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki lekarskiej lub w szpitalu. Zdaniem Wojciecha Idaszaka przepis ten mówi tylko o miejscu wykonywania profesji. Nie ma tu znaczenia podstawa, dlatego ubezpieczać się musi lekarz zatrudniony w szpitalu zarówno na zasadzie umowy o pracę, jak i kontraktu.

Drugi obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC wynika z ustawy oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawa zdrowotna). Stanowi ona, że lekarz prowadzący indywidualną lub grupową praktykę, chcąc przyjmować pacjentów na podstawie kontraktu z NFZ, musi wykupić dodatkową polisę.

Wreszcie ustawa o zakładach opieki zdrowotnej przewiduje, że jeśli lekarz jest samozatrudniony i chce zawrzeć umowę na pod wykonawstwo z zakładem opieki zdrowotnej, musi posiadać polisę OC.

Potrójne medyczne ubezpieczenia OC zlikwiduje za pół roku ustawa o działalności leczniczej, której zapisy dotyczące ubezpieczeń zaczną obowiązywać po 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z nią polisę OC będzie musiał mieć podmiot leczniczy. Będzie nim zarówno szpital, jak i lekarz z prywatną praktyką.
Jednocześnie nowa ustawa zastąpi regulację o ZOZ, wyeliminuje przepisy o OC z ustaw o zawodzie lekarza i o opiece zdrowotnej. Rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej na nowo określą wysokość polis.

Ustawa o działalności leczniczej ma określić także wymiar kary dla lekarza, który nie wykupi ubezpieczenia OC. Teraz brak polisy stanowi podstawę do rozwiązania kontraktu z NFZ lub umowy o pod wykonawstwo ze szpitalem, ale nie wiadomo, jakie sankcje grożą lekarzowi, który nie wykupi polisy, a przyjmuje pacjentów prywatnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.