Konkurencja dla NFZ na Pomorzu i Dolnym Śląsku od 2012 roku

Udostępnij:
W 2012 roku w dwóch województwach w ramach programu pilatożowego pojawi się konkurencja dla NFZ. Będzie to Pomorze i Dolny Śląsk. W całym kraju konkurencja powić się w 2014 roku - zapowiada w "Parkiecie" Ewa Kopacz.
Źródło: Parkiet

Ostatniego dnia forum w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła założenia reformy w systemie zdrowotnym. Najważniejszą zmianą będzie pojawienie się prywatnych funduszy konkurencyjnych wobec NFZ.

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą walczyć o prawie 60 mld zł, jakie rocznie ma do dyspozycji NFZ. Będzie to możliwe dzięki planowanej przez resort zdrowia reformie mającej z jednej strony wprowadzić konkurowanie o obowiązkowe składki, a z drugiej – rozbudować prywatne polisy. Plany te w piątek ogłosiła na Forum w Krynicy minister zdrowia Ewa Kopacz, a wsparł obecny tam Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej premiera. Pakiet zmian będzie się składał z 12 ustaw, z których część, np. dotyczące przekształceń szpitali w spółki, właśnie trafiła do konsultacji.

Przepisy, które to umożliwią, mają być gotowe w przyszłym roku. Ale zanim każdy z nas wybierze, komu zapłaci składkę, miną przynajmniej trzy lata.

W 2012 r. ruszy pilotaż zmian w dwóch województwach. – Będzie to Pomorze i Dolny Śląsk – zdradza „Parkietowi” Kopacz. Na podstawie tego wypracowany zostanie system dla całego państwa, który zacznie działać od 2014 r. W państwach, w których wprowadzono różnorodność płatników, np. w Czechach, fundusze zdrowia prowadzą takie instytucje finansowe jak ubezpieczyciele, a czasem też pracodawcy.
Jak przeciwdziałać wyławianiu przez prywatne firmy co zdrowszych i lepiej zarabiających pacjentów? Będzie trzeba wprowadzić, jak w Czechach czy Holandii, systemy wyrównawcze między wszystkimi funduszami. – Taki mechanizm będzie niezbędny, by nie stosowano negatywnej selekcji pacjentów – mówi Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.