Które porodówki nie znajdą się w sieci szpitali – lista
Tagi: | porodówka, porodówki, oddział położniczy, oddziały położnicze, oddział ginekologiczno-położniczy, oddziały ginekologiczno-położnicze, szpital, szpitale, co z tymi porodówkami |
Już oficjalnie – w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z funduszy publicznych oraz niektórych innych ustaw jest kryterium kwalifikacji do sieci szpitali, zgodnie z którym w porodówkach powinno się przyjmować więcej niż 400 porodów rocznie. W przeciwny razie podmioty nie będą w sieci.
- Szykują się zmiany w kwalifikacji do sieci szpitali – dotyczą między innymi oddziałów ginekologiczno-położniczych
- W porodówkach powinno się przyjmować więcej niż 400 porodów rocznie. Jeśli będzie ich mniej, szpital nie znajdzie się w sieci
- Publikujemy listę porodówek spełniających ten warunek i niespełniających go
Od 9 sierpnia konsultowany jest projekt, który ma zreformować szpitalnictwo – chodzi między innymi o system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.
Proponuje się rezygnację z definiowania i wyodrębniania poziomów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz kwalifikowania wszystkich świadczeniodawców mających przynajmniej jeden tzw. profil kwalifikujący realizowany na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia trwaniającej co najmniej dwa ostatnie lata kalendarzowe, w trybie pełnej hospitalizacji, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w przypadku profili zabiegowych dodatkowym kryterium kwalifikacji będzie określony minimalny udział świadczeń zabiegowych w ostatnim pełnym roku kalendarzowym – w przypadku położnictwa i ginekologii minimalna liczba odebranych porodów to będzie odpowiednio mniej więcej 60-procentowy udział zabiegów i około 400 porodów. Przy czym ostateczne określenie szczegółowych wartości dotyczących udziału świadczeń zabiegowych dla poszczególnych zakresów oraz progowej liczby porodów będzie opisany w akcie wykonawczym do ustawy, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz i konsultacji.
Chodzi o to, aby nie powielać tych samych świadczeń w szpitalach oddalonych od siebie zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów – ma to nie tylko zapobiec utrzymywaniu w 24-godzinnej gotowości całych zespołów położniczego i operacyjnego, lecz także gwarantować jak najwyższą jakość leczenia.
W załączniku do projektu ustawy znajduje się lista szpitali, w których są porodówki, które spełniają określone przez resort wstępne kryteria (lub ich nie spełniają) kwalifikacji do sieci szpitali.
W tabeli z listą szpitali jest kryterium – liczba porodów większa lub równa 400.
Z danych wynika, że warunki spełnia 220 porodówek.
Lista szpitali poniżej – na zielono zaznaczone te, w których odbiera się więcej niż 400 porodów i równo, na czerwono – mniej niż 400.
Przeczytaj także: „Porodówki do zamknięcia – dane z 2023 r.” i „Dyrektor szpitala położniczego chwali za likwidację porodówki”.
Więcej o porodówkach po kliknięciu w poniższy baner.