LIFENET na Warmii i Mazurach

Udostępnij:
Do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET wprowadzanego przez Physio-Control została włączona nowa placówka z Mrągowa utworzona przez Pomorskie Centra Kardiologiczne Sp. z o. o. SKA. W województwie warmińsko-mazurskim to już czwarta stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG. System wcześniej został wdrożony w Olsztynie, Ełku, Iławie.
System LIFENET stwarza możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu przesyła jego zapis do szpitala, do Medycznej Stacji Odbiorczej LIFENET. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. To ogromna oszczędność czasu, a czas jest kluczowy w przypadku leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych - mówi Andrzej Targoński Dyrektor ds. Technicznych. Aby pacjent miał szansę na szybkie odzyskanie zdrowia, powinien trafić pod opiekę lekarza w przeciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów zawału – dodaje.
Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Mrągowie transmitować będą karetki z powiatu kętrzyńskiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, giżyckiego, piskiego i szczecińskiego. Wdrożenie systemu LIFENET zdecydowanie poprawi szansę na skuteczniejsze leczenie chorych w tym regionie i znacznie poprawi szanse pacjentów na przeżycie oraz krótszą rehabilitację.
System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 90 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta. O pracy systemu pochlebnie wypowiadają się uznani kardiolodzy i specjaliści medycyny ratunkowej. Każda kolejna placówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.