123RF

Leczenie otyłości – zarządzenie o pilotażu KOS-BAR

Udostępnij:
Tagi: KOS-BAR
Pacjenci z otyłością olbrzymią wkrótce skorzystają z kompleksowej opieki medycznej i chirurgicznego leczenia choroby – Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje zarządzenie dotyczące pilotażu programu KOS-BAR, czyli programu kompleksowej opieki specjalistycznej nad chorymi z otyłością olbrzymią leczoną chirurgicznie.
Płatnik określa warunki, jakie spełnić musi placówka przystępująca do pilotażu, i stawki za realizację świadczeń w tym programie.

W dokumencie opisuje się, że „założeniem i celem programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej jest poprawa jakości i efektywności leczenia pacjentów w wieku od osiemnastego roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 – otyłością spowodowaną nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała BMI jest ≥40 kg/m², oraz pacjentów z BMI 35–40 kg/m², u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością”.

Fundusz wyjaśnia, że „wprowadzenie pilotażu przewidującego kompleksową specjalistyczną opiekę medyczną nad pacjentami z otyłością olbrzymią wynika ze stale rosnącej liczby osób otyłych, co stanowi coraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej, a także społeczeństwa” i dodaje, że „otyłość jest istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego”. – Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów czy depresję. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu – czytamy w zarządzeniu.

Założeniem programu jest poprawa jakości i efektywności leczenia dorosłych pacjentów z otyłością. Celem jest także ocena nowego modelu kompleksowej opieki specjalistycznej nad grupą pacjentów z otyłością olbrzymią pod względem efektywności organizacyjnej.

O zasadach pilotażu
Z zarządzenia wynika, że „program pilotażowy zakłada objęcie pacjentów z olbrzymią otyłością kompleksową opieką specjalistyczną w jednym ośrodku koordynującym, a rekomendowany model opieki obejmuje diagnozę, nowoczesne leczenie bariatryczne, opiekę psychologa, dietetyka oraz rehabilitację leczniczą”. Podkreśla się też, że „celem pracy wielospecjalistycznego zespołu jest przygotowanie pacjentów do leczenia chirurgicznego oraz nadzorowanie prawidłowego i niepowikłanego procesu utraty masy ciała zarówno we wczesnym, jak i odległym okresie pooperacyjnym”.

W programie pilotażowym mają być stosowane protokoły kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia w chirurgii bariatrycznej: protokoły ERABS, które – jak się wyjaśnia – „przyczynią się do zintegrowanej opieki zdrowotnej i poprawy zarówno krótko-, jak i długoterminowych efektów leczenia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów”. Opieka obejmie świadczenia opieki zdrowotnej związane z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, leczenie zabiegowe i bariatryczną opiekę specjalistyczną – monitorującą.
Po dokonaniu kwalifikacji do programu pilotażowego ośrodek koordynujący będzie wydawać kartę KOS-BAR – a pacjent złoży deklarację, pod opieką którego ośrodka koordynującego będzie pozostawać w czasie trwania programu pilotażowego.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Zarządzenie nr 181/2021/DSOZ w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.