Lekarze poniosą koszty egzaminacyjne

Udostępnij:
Do tej pory lekarze byli zwolnieni z opłat za podejście do państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES), który jest warunkiem otrzymania dyplomu. Taka sytuacja powodowała, że tylko 12 proc. zdawało go przy pierwszym podejściu. Ministerstwo Zdrowia postanowiło ukrócić proceder wielokrotnych, bezpłatnych „egzaminów na próbę”.
Obecnie uciążliwa jest także sytuacja, w której wielu lekarzy pierwotnie deklarujących przystąpienie do PES nie zgłasza się na egzamin w wyznaczonym terminie a koszty jego przygotowania są znaczne. Dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dyscyplinujące lekarzy opłaty, tym bardziej, że wymagane są one już od przedstawicieli innych zawodów medycznych. Farmaceuci i diagności medyczni muszą wnieść stosowną opłatę już przy pierwszej próbie egzaminacyjnej. Dla lekarzy podobne regulacje wejdą w życie już wiosną 2013 r.

- Obowiązek uiszczania opłat (ale bez określenia ich wysokości) pojawił się w kwietniu w nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r. nr 136, poz. 857 z późn. zm.). Teraz Minister Zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za zgłoszenie do PES, który zakłada, że opłata za czwarte i kolejne podejście do egzaminu wyniesie 700 zł - podaje „Gazeta Prawna”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.