Lekarze znów piszą do premiera

Udostępnij:
Porozumienie Organizacji Lekarskich kolejny raz prosi premiera o interwencję. W przesłanym do niego liście informuje o groźbie kryzysu w polskim systemie ochrony zdrowia.
List do premiera RP Donalda Tuska

Panie Premierze,
Zwracamy się do Pana w imieniu Porozumienia Organizacji Lekarskich, w skład którego wchodzą największe organizacje lekarskie w Polsce i wspierający je samorząd lekarski.

W związku z sytuacją w ochronie zdrowia, 25 maja powołaliśmy Sztab Kryzysowy POL. W naszych rekomendacjach zaleciliśmy wszystkim lekarzom niepodpisywanie z NFZ umów upoważniających lekarzy do przepisywania leków refundowanych. Powodem są zawarte w tych umowach krzywdzące warunki.
Minister zdrowia został o tym fakcie poinformowany listem, którego kopię załączamy. Niestety, na nasze wystąpienie nie otrzymaliśmy odpowiedzi resortu.
Obecnie, z powodu przedłużającej się procedury wyboru nowego prezesa, nie ma także możliwości podjęcia w tej sprawie rozmów w NFZ.

Panie Premierze!
Prosimy o interwencję!
Od 1 lipca zdecydowana większość (80-95%) sektora medycznego opartego na działalności prywatnych gabinetów nie będzie miała prawa wystawiać recept refundowanych. Tymczasem sektor ten istotnie uzupełnia usługi, które finansuje NFZ. Równocześnie ci sami lekarze, zgodnie z zaleceniami Naczelnej Izby Lekarskiej, nie będą wypisywali recept refundowanych w żadnej placówce, w której pracują. Wiąże się to z faktem, iż w warunkach ogólnych umów świadczeniodawców dalej znajdują się wymuszone przez NFZ, a niezgodne z ustawą, kary umowne.

Panie Premierze!
Pańska interwencja 4 stycznia doprowadziła do załagodzenia powstałego kryzysu, choć ówczesny prezes NFZ nie wywiązał się z deklaracji złożonych przez Pana i ministra zdrowia. Obecnie tamte nierozwiązane problemy wracają i doprowadzą od 1 lipca do poważnego kryzysu w ochronie zdrowia w Polsce, a tego chcielibyśmy uniknąć.
Nasze środowisko domaga się rozwiązań prawnych, które wyłączą lekarza z zajmowania się sprawami innymi, niż wynikające z procesu leczenia, czyli związanymi z procesem refundacji i biurokracją, którą próbują na nas scedować urzędnicy MZ i NFZ.
Lekarze mają obowiązek leczyć zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Natomiast ustanowione przepisy wymagają, byśmy czynili to - przede wszystkim - zgodnie z dokumentami rejestracyjnymi poszczególnych produktów rożnych producentów, które pacjent kupuje w aptece.
Nasza prośba do Pana wynika z braku reakcji Ministerstwa Zdrowia na apele środowiska lekarskiego, co może skutkować kolejnym kryzysem. I to już 1 lipca…

Oczekujemy działań, które umożliwiłyby pacjentom realizowanie ich praw przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nabyli je, ubezpieczając się, a to pozwala leczyć lekarzom, a pacjentom refundować leczenie.

Z poważaniem i nadzieją na konkretne decyzje

Porozumienie Organizacji Lekarskich:
Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia – prezes Andrzej Grzybowski
Federacja Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie – prezes Jacek Krajewski
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – przewodniczący Krzysztof Bukiel
Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków – prezes Jacek Przybyło
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.