Lekarzu, pielęgniarko! Śpij przynajmniej siedem godzin dziennie

Udostępnij:
Praca na zmiany poważnie szkodzi naszemu zdrowiu - potwierdzają badacze z University of Wisconsin. Przekonują o tym najnowsze wyniki ich badań, opublikowane na łamach czasopisma "Sleep Health". Może dlatego właśnie lekarze i pielęgniarki mają tak poważne kłopoty z zachowaniem własnego zdrowia?
-Pracownicy zmianowi mogą obawiać się przede wszystkim nadwagi, kłopotów ze snem i zaburzeń metabolicznych, prowadzących na przykład do cukrzycy typu 2. By łagodzić niekorzystne skutki muszą starać się spać mimo wszystko co najmniej 7 godzin na dobę – podaje RMF FM.

Badacze skorzystali z zebranych w latach 2008-12 danych programu SHOW (Survey of the Health of Wisconsin), zawierających zarówno wyniki badań lekarskich, jak i ankiet wypełnianych przez ponad 1,5 tysiąca pracowników.

Okazało się, że pracownicy zmianowi znacząco częściej niż pracujący w normalnych godzinach mieli nadwagę (47,9 proc. do 34,7 proc.), odczuwali problemy ze snem, jak bezsenność (23,6 proc. do 16,3 proc.), niedosypiali (53 proc. do 42,9 proc.), odczuwali senność w ciągu dnia (31,8 proc. do 24,4 proc.).

Według rozgłośni choć nieregularny sen nie tłumaczył do końca wszystkich niekorzystnych efektów, zauważono, że nasilają się one szczególnie u tych pracowników zmianowych, którzy nie są w stanie przespać co najmniej 7 godzin na dobę. To sugeruje, że przestrzeganie tej normy może przynajmniej część negatywnych skutków pracy zmianowej złagodzić.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.