Letnie grillowanie nie dla każdego?

Udostępnij:
Opinii na temat tego czy potrawy z rusztu są zdrowe czy też nie jest wiele. Jedni twierdzą, że grillowane mięsa zawierają mniej tłuszczu, inni z kolei, że potrawy z rusztu nie zawsze i nie dla każdego są dobre. Co jest prawdą, a co mitem?
Od pierwszych cieplejszych dni wiosny, aż do początków jesieni chętnie grillujemy w ogrodzie, na działce, na balkonie, nad jeziorem, z sąsiadem i z rodziną. Każdy powód i miejsce jest dobre by zjeść smacznie i zdrowo.
Polacy grillują przede wszystkim mięsa – od skrzydełek, kiełbasek i szaszłyków począwszy, na karkówce i kaszance skończywszy. Coraz bardziej popularne stają się również grillowane warzywa, np. cukinia czy papryka. Do tego obowiązkowo zimne piwo, czasem z malinowym sokiem.

Nie dla każdego
Potrawy z rusztu niekoniecznie każdemu mogą wyjść na zdrowie. Dla osób cierpiących na problemy gastryczne beztroskie grillowanie może zakończyć się zgagą. Jest to ostre pieczenie za mostkiem, któremu nierzadko towarzyszy zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej wywołują je tłuste potrawy (25 proc.), nieregularne i zbyt obfite posiłki (23 proc.) oraz ostre potrawy (22 proc.) , czyli np. dobrze doprawione mięso z rusztu, polane ketchupem lub musztardą. Czy to oznacza, że mając „delikatne żołądki” jedynym wyjściem jest całkowita rezygnacja z wakacyjnego grillowania? Zanim zdecydujemy się na tak drastyczny krok, spróbujmy zbawiennego działania chłodnej, niegazowanej wody. Podczas jej picia, sok żołądkowy, który dotarł do przełyku, jest spłukany, a tym samym ostre palenie – ugaszone.
Można również sięgnąć po środki dostępne w aptekach bez recepty. Ważne by działały szybko – optymalnie już po 3 minutach od spożycia, nie zaburzając przy tym procesów trawiennych. Takim lekiem jest np. Gaviscon, zawierający alginian sodu. Dostępny jest w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz w postaci zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach. Bezpieczny dla kobiet w ciąży, przynosi ulgę już po 3 minutach.

Grill pod kontrolą
Potrawy z rusztu faktycznie mogą być zdrowe, ale przy zachowaniu pewnych reguł podczas ich przygotowywania. Po pierwsze dieta z grilla powinna być urozmaicona. Jej podstawą nie mogą być tylko mięsa, ale również warzywa – w tym także te świeże. Pamiętajmy również, że podczas grillowania produkty tracą tłuszcz, ale nie zupełnie. Z tego powodu najlepiej grillować chude mięsa np. z indyka, kurczaka czy ryby.

Bardzo ważne są również warunki higieniczne podczas przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu. W sprzyjających warunkach (wysoka temperatura, niektóre grupy produktów, w tym surowe mięsa), mikroorganizmy mogą mnożyć się bardzo szybko. W efekcie grożą nam zatrucia pokarmowe, których pierwszym objawem są bólu brzucha, mdłości, wymioty. Stosując zasady higieny przy zabawach kulinarnych na świeżym powietrzu, zmniejszymy ryzyko takich dolegliwości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.