Liczba chorych psychicznie rośnie

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia, omawiając dane epidemiologiczne, poinformowało, że w ostatnich latach zwiększyło się zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu zdrowia psychicznego. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba pacjentów leczonych ambulatoryjnie zwiększyła się o połowę, a leczonych stacjonarnie o jedną trzecią.
MZ podkreśla, że co najmniej 10 proc. dzieci i młodzieży (900 tys. osób do 18. roku życia) wymaga opieki i pomocy psychiatryczno-psychologicznej. Zaznacza także, że rośnie liczba osób po 65. roku życia potrzebujących opieki psychogeriatrycznej.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (wszedł w życie 18 lutego) kładzie nacisk na zamianę opieki stacjonarnej nad osobami leczonymi psychiatrycznie na opiekę dzienną.
- Leczenie psychiatryczne to nie tylko szpital i leki - tłumaczył.

- Leczenie stacjonarne powinno być ostatecznością, a nie priorytetem jak obecnie - podkreślił Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

Jak poinformował kolei konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii Jacek Wciórka, w ramach programu mają być tworzone centra opieki kryzysowej, rozszerzona ma zostać pomoc społeczna dla osób leczonych psychiatrycznie. Program ma objąć także edukację dotyczącą chorób psychicznych i badania naukowe.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego przewiduje m.in. przekształcenie dużych szpitali psychiatrycznych w placówki specjalistyczne, tworzenie oddziałów psychiatrycznych w szpitalach ogólnych, zwiększenie udziału pozaszpitalnych form opieki zdrowotnej w rehabilitacji psychiatrycznej. Ma być realizowany w latach 2011-2015.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.