List otwarty Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej do przedstawicieli mediów

Udostępnij:
Zakończyła się debata ekspercka FLU FORUM 2011 poświęcona problemowi niskiego poziomu zaszczepienia populacji w Polsce oraganizowana przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. W debacie udział wzięli przedstawiciele instytucji zdrowia publicznego, towarzystw naukowych oraz instytucji, które bezpośrednio ponoszą koszty zachorowań na grypę i jej powikłań. W toku debaty zostały przedyskutowane i przyjęte rekomendacje dla Polski w sprawie szczepień przeciwko grypie na sezon epidemiczny 2011/2012.
Halina Osińska, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej po debacie zwróciła się z listem otwartym do przedstawicieli mediów.
Szanowni Państwo,
We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Jak się okazuje , oprócz lekarza specjalisty, dla społeczeństwa polskiego to właśnie media stanowią główny autorytet w zakresie profilaktyki tej groźnej choroby. Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, która, w związku z tym spoczywa na przedstawicielach środków masowego przekazu. Macie Państwo w swoich rękach niesamowicie skuteczne narzędzie, które pozwala dostarczać Polakom rzetelne i prawdziwe informacje m.in. na temat szczepień ochronnych.
W związku z tym zwracamy się do Państwa z apelem, by jak najczęściej podkreślali Państwo w komunikacji do swoich widzów, czytelników i słuchaczy wagę profilaktyki grypy, która
w dużej mierze polega na realizacji szczepień ochronnych. Istnieją bowiem rekomendacje polskich i światowych organizacji związanych z ochroną zdrowia publicznego, oparte na licznych badaniach naukowych, które w jednoznaczny sposób stwierdzają, że szczepienia stanowią najskuteczniejszą ochronę nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi powikłaniami.
Przekazywanie informacji na temat szczepień ma szczególne znaczenie dla osób będących w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych (wg polskich rekomendacji są to m.in. dzieci i młodzież w wieku od 6 m.ż. do 18 r. ż., osoby powyżej
55 r. ż., chorzy przewlekle na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz cukrzycę a także osoby o obniżonej odporności), które bardzo często nie zdają sobie sprawy, że to właśnie oni w najwyższym stopniu narażeni są na ryzyko powikłań pogrypowych (m.in. zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych jak również powikłania wielonarządowe).
Kierując na Państwa ręce niniejszy list szukamy w mediach sojusznika, który może wesprzeć przekaz i rekomendacje autorytetów medycznych z Polski i ze świata, m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego, Zakładu Badania Wirusów Grypy Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, Światowej Organizacji Zdrowia, Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych – ACIP.
Poniżej zamieszczamy apel uczestników debaty FLU FORUM 2011: przedstawicieli podmiotów działających w obszarze szczepień przeciw grypie w Polsce, skierowany do społeczeństwa polskiego, w którym wzywamy do przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec zdrowia swojego i swoich bliskich poprzez systematyczne szczepienie się przeciw grypie. Wierzymy, że uznacie Państwo dużą wagę niniejszych rekomendacji i przekażecie poniższy apel swoim odbiorcom.

W imieniu uczestników debaty eksperckiej FLU FORUM 2011
Z wyrazami szacunku,

Halina Osińska
Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.