Mabion zakończył projektowanie zakładu biotechnologicznego w Łodzi

Udostępnij:
Wartość inwestycji wyniesie około 35 mln zł. Obiekt powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE), co pozwoli na skorzystanie z ulg podatkowych sięgających kilkudziesięciu mln zł. Zadaniem nowego zakładu będzie prowadzenie produkcji przemysłowej szerokiego portfolio leków biotechnologicznych, w tym dwóch leków biopodobnych, które znajdą zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych: MabionCD20 oraz MabionHER2. Uruchomienie kompleksu jest planowane na koniec 2013 roku.
Budowa zakładu będzie finansowana z dotacji unijnych oraz z planowanej oferty publicznej na rynku regulowanym GPW.
Mabion zamierza zbudować najnowszej generacji biotechnologiczny kompleks naukowo-przemysłowy, o powierzchni ok 2,7 tys. m2, dzięki któremu spółka będzie uniezależniona od zagranicznych przedsiębiorstw w zakresie komercyjnego wytwarzania leku na potrzeby światowych rynków. W kwietniu 2012 roku Mabion uzyskał zgodę na działalność w ramach w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, kompleks Konstantynów Łódzki.
- Prace budowlane chcemy rozpocząć w czwartym kwartale 2012 roku, tak aby na koniec 2013 roku osiągnąć zdolność do uruchomienia seryjnej produkcji szerokiego portfolio preparatów biotechnologicznych. W pierwszej kolejności będą to oparte na własnych recepturach spółki leki: MabionCD20 i MabionHER2. Światowe programy terapeutyczne w zakresie nowotworów krwi oraz raka piersi to rynek o szacunkowej wartości ponad 9 miliardów dolarów rocznie, a oferta Mabionu na preparaty w tym zakresie spotyka sie z istotnym zainteresowaniem firm farmaceutycznych, gotowych do podjęcia współpracy przy rejestracji i dystrybucji na licznych rynkach zagranicznych. Prace zmierzające do rejestracji preparatu MabionCD20 weszły już w fazę badań klinicznych, czyli ostatni etap poprzedzający rejestrację leku – mówi Maciej Wieczorek, prezes zarządu Mabion SA.
Mabion prowadzi aktualnie zaawansowane prace nad rejestracją pierwszego leku biopodobnego MabionCD20, który znajdzie zastosowanie w leczeniu nowotworów krwi (chłoniaków i białaczek), jak również w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. We wrześniu tego roku spółka złożyła pakiet dokumentacji badawczej i prawnej, mający na celu rejestrację badań klinicznych leku MabionCD20 na Litwie, a w październiku wystąpiła z takim samym wnioskiem do serbskiego Ministerstwa Zdrowia. Mabion planuje przeprowadzenie badań farmaceutyku w kilkudziesięciu ośrodkach, zlokalizowanych w 8 krajach Europy. Realizowane obecnie badanie jest podstawowym i najważniejszym etapem prac nad MabionCD20, dowodzącym kliniczną równoważność z lekiem referencyjnym MabThera.
Spółka planuje przeprowadzenie we własnym zakresie rejestracji MabionCD20 na obszarze całej Unii Europejskiej, gdzie system rejestracji leków biopodobnych jest dość dobrze uregulowany. Spółka zamierza samodzielnie sprzedawać leki w Polsce i wybranych krajach sąsiednich, natomiast w pozostałych państwach UE zamierza podpisać umowy dystrybucyjne z miejscowymi operatorami. Z kolei w przypadku regionów o słabszym systemie rejestracji, czyli na tzw. rynkach nieuregulowanych, zarówno sprzedaż, jak i całą procedurę rejestracji spółka planuje realizować za pośrednictwem lokalnych, wiodących firm farmaceutycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.