Mała wiedza Polaków nt. kwasów Omega-3 i profilaktyki kardiologicznej

Udostępnij:
Wzbogacanie produktów spożywczych kwasami Omega-3 jest coraz powszechniejsze. Polacy nie znają dobrze ich właściwości i nie wiedzą, w których produktach spożywczych się znajdują. A są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. 38 proc. Polaków nigdy nie wykonało podstawowych badań kardiologicznych, a badania cholesterolu – 49 proc.
Dane pochodzą z raportu „Omega-3: dieta czy suplementacja. Kwasy Omega-3 w profilaktyce chorób serca i świadomości społecznej” przygotowanym przez MegaRed we współpracy z TNS Polska, pod patronatem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii.

Wielonienasycone kwasy Omega-3 należą do grupy tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i jak wskazuje ich nazwa, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dotyczy to przede wszystkim ich najlepiej przyswajalnych postaci: EPA i DHA. Muszą być one jednak dostarczane z pokarmem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich wyprodukować ze względu na brak odpowiednich enzymów. Szczególnie korzystne działanie kwasów tłuszczowych Omega-3 zostało dostrzeżone w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Ich przyjmowanie ma m.in. działanie przeciwmiażdżycowe, antyarytmiczne, obniżające ciśnienie.

- Badanie „Cardiovascular Health Study” obejmujące 12-letnią obserwację prawie 5 tys. mężczyzn powyżej 65. roku życia wskazuje, że u osób jedzących ryby 1-2 razy w tygodniu ryzyko rozwoju niewydolności serca było mniejsze o 20 proc., a u osób jedzących ryby co najmniej 3 razy w tygodniu o 31 proc. niż u osób spożywających ryby rzadziej niż raz w miesiącu – podkreśla dr n. med. Monika Duda, biolog i fizjolog, Zakład Fizjologii Klinicznej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Pomimo że Omega-3 są niezbędne dla organizmu człowieka, to wg badań TNS Polska wiedza Polaków na ich temat jest powierzchowna. 17 proc. ma świadomość, że jest to „coś zdrowego”, ale jedna trzecia respondentów nie potrafiła wskazać żadnych właściwości, a jedynie 3 proc. badanych skojarzyło kwasy Omega-3 z korzystnym wpływem na układ krążenia.
Nie za bardzo też wiemy, w jakich produktach szukać kwasów Omega-3. Jedna piąta Polaków przyznaje, że nie wie, które produkty spożywcze są źródłem kwasów Omega-3. Wśród osób wskazujących konkretne produkty, blisko połowa udzieliła błędnych odpowiedzi, wymieniając takie produkty jak oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy masło.
Najczęściej prawidłowo wskazywanym produktem bogatym w Omega-3 były ryby morskie. Niestety, Polacy deklarują, że jedzą je tylko 1-3 razy w miesiącu. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwiększenie spożycia ryb o 1 - 2 porcje tygodniowo zmniejszyłoby umieralność z powodu choroby wieńcowej o 36 proc., a umieralności ogólnej o 17 proc.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.