Mam Prawo Wiedzieć – interaktywny apel o przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii na rzecz budowania świadomości na temat WZW C w Polsce

Udostępnij:
W ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej „ Obudź się, póki wirus HCV drzemie” na stronie internetowej www.akademiawzwc.pl pojawił się interaktywny manifest „Mam prawo wiedzieć”. Użytkownicy internetu mogą przesłać dokument do przedstawicieli najwyższych władz w Polsce (Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjentów), deklarując w ten sposób poparcie dla inicjatywy zorganizowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na rzecz budowania świadomości WZW C.
Według szacunków, w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C choruje około 730 000 osób. Zdiagnozowanych pacjentów jest jedynie 8%. Ostatnie badanie GFK Polonia (przeprowadzone w lutym 2012 roku) pokazało, że aż 32,1% respondentów nigdy nie słyszało o HCV/WZW C, a tylko 6% skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. 61% respondentów było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko wirusowi HCV.
To wciąż za mało, biorąc pod uwagę fakt, że poprzez kontakt z zakażoną krwią na WZW C może zachorować każdy. Wirusem można zakazić się m.in podczas:
• prostych zabiegów medycznych, naruszających ciągłość skóry (np. pobranie krwi, zastrzyki),
• hemodializy,
• wizyty u stomatologa,
• akupunktury,
• tatuowania i kolczykowania ciała,
• wykonywania najprostszych, codziennych czynności jak golenie, w przypadku używania wspólnych przyborów kosmetycznych z osobą chorą,
• zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich,
• stosowania narkotyków drogą dożylną i donosową,
• stosunku seksualnego z osobą chorującą na WZW C (tu ryzyko znacznie mniejsze niż droga krwiopochodna).
Problem jest o tyle większy, że dopiero w 1992 roku w Polsce zaczęto stosować procedury badania krwi, wykorzystywanej do transfuzji, na obecność wirusa HCV. W związku z tym pacjenci, ale także pracownicy medyczni przed tą datą byli bardziej narażeni na zakażenie w trakcie hospitalizacji, czy innych kontaktów z placówkami medycznymi. W Polsce nadal brakuje społecznej świadomości, jakim zagrożeniem jest wirus HCV, a także powszechnej edukacji na temat podstawowych zasad profilaktyki i diagnostyki tej choroby. Brakuje również systemu informacji dla osób, u których zdiagnozowano WZW C.
Dlatego też konieczna jest powszechna edukacja na temat WZW C. Prosimy użytkowników Internetu o apel do władz, by podobnie jak w innych krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych i państwach Europy Zachodniej przeprowadzono szeroką akcję informacyjną dotyczącą:
- możliwości zakażenia u każdego hospitalizowanego oraz osób, które miały przeprowadzane zabiegi medyczne przed 1993 rokiem,
- ryzyka zakażenia przy braku przestrzegania zasad higieny i zasad sterylizacji narzędzi używanych przy zabiegach medycznych,
- możliwości zakażenia przy wszystkich zabiegach gdzie dochodzi do przerwania naskórka (tatuowanie, kolczykowanie itp.)
- obowiązkowej diagnostyki na obecność wirusa HCV u kobiet w ciąży i podczas badań z zakresu medycyny pracy
- wdrożenia systemu informacji dla osób chorych na WZW C, który pozwoli im na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu” - apeluje Urszula Jaworska, prezes Fundacji im. Urszuli Jaworskiej.
Wszyscy zainteresowani mogą podpisywać się pod manifestem na stronie internetowej kampanii „Obudź się póki, wirus HCV drzemie” - www.akademiawzwc.pl.

Honorowy patronat nad kampanią objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
W inicjatywę Fundacji Urszuli Jaworskiej włączyła się także Agnieszka Kowalska, żona Macieja Kozłowskiego, aktora zmarłego na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Kampanię wspierają również znani artyści i dziennikarze: Katarzyna Dowbor, Zbigniew Hołdys, Edyta Olszówka, Dariusz Dziekanowski, Tomasz Schimscheiner, Marek Siudym, Piotr Zelt, Anna Przybylska, Andrzej Nejman, Beata Rybotycka, Arkadiusz Janiczek i Małgorzata Kożuchowska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.