Marian Zembala ocenił swoje pięć miesięcy w ministerstwie

Udostępnij:
– Dla mnie te pięć miesięcy były bardzo wielkim, ważnym, niepowtarzalnym doświadczeniem mojego życia – powiedział Marian Zembala podczas konferencji, na której podsumował swoją działalność na stanowisku ministra zdrowia. Skomentował również swojego następce.
Przyznał także, że ministerstwo zdrowia nie jest najłatwiejsze. – Skala problemów, ich charakter i złożoność jest duża. Dlatego przyjęliśmy koncepcję, aby prócz rozwiązywania spraw bieżących, których było sporo i zawsze będzie sporo, prowadzić także prace studyjne i koncepcyjne nad określonymi problemami. Temu celowi służyły wędrówki – Polaków zdrowia portret własny - powiedział Marian Zembala na wtorkowej konferencji (10 listopada).

O swoim następcy, Konstantym Radziwille, powiedział, że to osoba z dużym doświadczeniem. Zapowiedział, że spotka się z nim w czwartek. – Każdy minister z współpracownikami prowadzi swój autorski program. Wierzę, że kontynuowanie dobrych rzeczy jest zawsze dobre oraz rozwijanie nowych, których ja nie zauważyłem, będzie postępem - stwierdził.

Prezentując dokonania resortu zdrowia - pod jego kierownictwem - dużo miejsca poświęcił dzieciom. Spośród osiągnięć wskazał wymóg dodatkowej konsultacji z ordynatorem oddziału dziecięcego przed podjęciem decyzji o odmowie przyjęcia do szpitala dziecka kierowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę, powołanie centrów urazowych dla dzieci, wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka, jako elementu dokumentacji medycznej. Będzie obowiązkowo prowadzoną dokumentacją medyczną przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych u dziecka. Dzięki ujednoliconemu wzorowi umożliwi szybkie znalezienie informacji istotnych dla danego dziecka, co jest szczególnie ważne w stanach nagłych, w tym w stanach zagrożenia życia.

Minister wskazywał także na poprawę opieki stomatologicznej polskich dzieci w szkołach i przedszkolach, walkę z dopalaczami i innymi środkami odurzającymi, wskazanie kardiologii dziecięcej jako priorytetowej dziedziny medycyny, uporządkowanie polityki szczepień, restrukturyzację instytutów: Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Zdrowia Matki Polki oraz wycofanie niezdrowej żywności ze szkolnych sklepików.

Odnosząc się do szkolnych sklepików powiedział, że komentarze w tej sprawie są i będą. – Jestem przekonany, jako lekarz, że ruch wprowadzający zdrową żywność w szkole, powinien nastąpić. Nie zakończyliśmy tego procesu, zostawiamy go naszym następcom - powiedział.

Prof. Zembala akcentował także działania w trosce o kobiety ciężarne, m.in. wprowadzenie standardów opieki okołoporodowej w ciąży niepowikłanej oraz powikłanej, nowe standardy postępowania w zakresie łagodzenia bólu okołoporodowego.

W części – seniorzy i polityka senioralna minister do sukcesów zaliczył m.in. wprowadzenie telekonsyliów geriatrycznych i kardiologicznych, pilotaż Dziennych Domów Opieki Medycznej, utworzenie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher. – To nie tylko zmiana tabliczki, ale i sposobu myślenia – opracowanie programu polityki zdrowotnej z zakresu geriatrii - Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Schorzeń Związanych z Wiekiem w Polsce na lata 2016-2020.

W swojej prezentacji minister zdrowia mówił także o rozwoju szpitali marszałkowskich, miejskich i powiatowych z wykorzystaniem 12 mld środków europejskich przyznanych Polsce na lata 2014-2020 oraz o poprawie funkcjonowania pakietu onkologicznego. Akcentował również poprawię dostępności do specjalisty, do zabiegów z zakresu ortopedii i okulistyki oraz zabiegów pilnych i ratujących życie w trybie 24 godzinnym szpitali.

- Życzę, by nowy minister był lepszy ode mnie, bo tylko wtedy będzie dalszy postęp. Dodajemy kolejne możliwości i wartości – powiedział.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.