Ministerstwo odpowiada kardiologom w sprawie wycen: To wy ich pomogliście dokonać

Udostępnij:
- Najpierw rok milczeliście, a teraz rwetes o wycenę świadczeń w kardiologii interwencyjnej? Wycen dokonaliśmy w oparciu o zgłoszone przez was dane – taki jest przekaz Ministerstwa Zdrowia do kardiologów interwencyjnych.
Szefowie resortu przygotowali w tej sprawie specjalny komunikat.

- W ostatnich dniach do prezesa AOTMiT wpływały opinie przedstawicieli środowisk uniwersyteckich, prezesów stowarzyszeń naukowych, konsultantów regionalnych i krajowych oraz dyrektorów szpitali, wyrażających zaniepokojenie skalą proponowanych zmian. Na wcześniejszym etapie prac wielu z nich nie podjęło jednak współpracy z AOTMiT i nie przekazało danych dotyczących kosztów realizowanych świadczeń - czytamy w dokumencie.

Według ministerstwa informacja o ogłoszeniu postępowania została wysłana 31 lipca 2015 r. na adresy mailowe wszystkich 607 podmiotów realizujących świadczenia z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Opublikowano ją także na stronach internetowych AOTMiT, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Prośbę o przekazanie informacji o ogłoszeniu postępowania wystosowano również do wojewodów i marszałków województw. - Ministerstwo wykorzystało zatem wszelkie dostępne sposoby, by upowszechnić tę informację – konkluduje resort.

W odpowiedzi na ogłoszenie chęć podjęcia współpracy zadeklarowało wstępnie 61 świadczeniodawców – czyli 10% realizujących świadczenia z zakresu chorób układu krążenia (kardiologii, w tym kardiologii inwazyjnej, kardiologii dziecięcej oraz kardiochirurgii). Ostatecznie umowę podpisało 52 świadczeniodawców, a dane kosztowe w zakresie kardiologii inwazyjnej przekazało 24 z nich (pozostali przekazali dane kosztowe dla innych świadczeń kardiologicznych).

Skąd wzięły się wyceny? - Do analizy kosztów, których dotyczą opublikowane propozycje taryf, wykorzystano dane obejmujące 63,5 tysiąca zrealizowanych świadczeń. Uzyskana próba ma charakter reprezentatywny i pozwala na wyciągnięcie obiektywnych wniosków – przekonuje szefostwo resortu.

I przypomina: klamka jeszcze nie zapadła. -Propozycje taryf są obecnie przedmiotem dalszych konsultacji prowadzonych w celu wypracowania optymalnego modelu finansowania opieki kardiologicznej, w tym w szczególności obejmującej świadczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej – czytamy w komunikacie. Dodatkowo AOTMiT umożliwia świadczeniodawcom przygotowanie i przekazanie własnych danych kosztowych jeszcze przed konsultacjami z Radą Taryfikacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.