Ministrowie o unijnej solidarności w chorobie

Udostępnij:
We wtorek (5 lipca) rozpoczęło się w Sopocie dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów zdrowia krajów UE. To pierwsze takie spotkanie w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. - Dyskusja pokazała, że idziemy w dobrym kierunku. Zebraliśmy pochwały za dobór tematów - mówiła Ewa Kopacz, minister zdrowia podczas konferencji, która odbyła się w przerwie obrad.
Celem prezydencji polskiej będzie m.in. przekonanie krajów wspólnoty do potrzeby utworzenia centrów referencyjnych, które będą gromadzić wiedzę na temat nowoczesnej diagnostyki i leczenia chorób - uważa Ewa Kopacz, minister zdrowia.

Na "pierwszy ogień" poszły zaburzenia komunikacyjne u dzieci i młodzieży, które są jednym z naszych priorytetów. Ośrodek prof. Henryka Skarżyńskiego w Kajetanach pod Warszawą ma stać się centrum wymiany informacji naukowej, opracowywania standardów leczenia. Niedawno zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

Pierwszego dnia obrad ministrowie poruszali także temat zakażenia bakterią E.coli i dopalaczy. Jak podkreślał wiceminister Adam Fronczak wiele krajów UE zamierza wprowadzić podobny, jak w Polsce, zakaz handlu dopalaczami.

Podczas spotkania polska strona zaproponowała także dyskusję m.in. na temat możliwości walki z chorobami cywilizacyjnymi oraz czynników, które determinują zdrowie obywateli Unii.

Omawiane będą 
również kwestie związane z możliwościami i korzyściami jakie daje rozwój telemedycyny.

W spotkaniu ma wziąć udział ok. 140 osób, w tym komisarz ds. zdrowia John Dalli z ramienia Komisji Europejskiej, przedstawiciele WHO oraz dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Marc Sprenger. Spotkaniu będzie przewodniczyła minister Ewa Kopacz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.