Miś pomoże małym pacjentom

Udostępnij:
Startuje Misioterapia – projekt edukacyjno-terapeutyczny, stworzony z myślą o najmłodszych pacjentach szpitali. Celem akcji jest przełamanie strachu i ograniczenie stresu związanego z leczeniem. Misioterapia ma także przygotować pracowników szpitali oraz rodziców i opiekunów do rozmów z dziećmi na temat hospitalizacji. Projekt jest wspólną inicjatywą polskiego oddziału firmy Johnson & Johnson Medical Companies oraz Centrum Zdrowia Dziecka.
Pobyt w szpitalu dla każdego jest trudnym doświadczeniem, do którego niełatwo jest się przygotować. Dorośli pacjenci starają się jak najwięcej dowiedzieć o swojej dolegliwości i planowanym zabiegu, ale w przypadku dzieci dość powszechne jest unikanie rozmowy na temat choroby czy pobytu w szpitalu. Zwykle informacje o konieczności hospitalizacji pozostawia się na ostatnią chwilę, kiedy czasu na oswojenie się z nią jest już niewiele. Dziecko w szpitalu musi więc zmierzyć się z nową sytuacją, która jest dla niego niezrozumiała i niepokojąca, towarzyszy jej uczucie lęku, a przede wszystkim strach przed bólem.

– Dziś na całym świecie dąży się do wypracowania takich rozwiązań, które pomagają dzieciom możliwie bezboleśnie i bezstresowo przejść przez pobyt w szpitalu. W sytuacji, w której poszanowanie godności i intymności dziecka staje się standardem, ważne jest także drobiazgowe wyjaśnienie małemu pacjentowi, dlaczego znajduję się w szpitalu i co będzie się z nim działo. Takie podejście, zgodne z Europejską Kartą Praw Dziecka, według której przebywające w szpitalu dziecko powinno mieć prawo do uzyskania informacji w sposób dostosowany do jego wieku i percepcji, przyświeca Misioterapii. Wprowadzony w Centrum Zdrowia Dziecka projekt ma za zadanie zmienić podejście do komunikacji z małym pacjentem wśród pracowników służby zdrowia, a także pomóc rodzicom i opiekunom w odpowiednim przygotowaniu dzieci do pobytu w szpitalu – mówi Magdalena Ciupak-Zarzycka z polskiego oddziału Johnson & Johnson Medical Companies.

W ramach Misioterapii personel medyczny Centrum Zdrowia Dziecka zostanie odpowiednio przeszkolony i przygotowany do rozmowy z małymi pacjentami. Komunikacji mają sprzyjać specjalne rekwizyty – szkoleniowy miś Tobi, który jest efektem prac psychologów oraz opracowana przez pracowników Centrum Zdrowia Dziecka bajka edukacyjna opisująca przygody misia Tobiego podczas pobytu w szpitalu. W rekwizyty stopniowo wyposażane zostaną poszczególne oddziały CZD. Będą one także dostępne dla rodziców i opiekunów przebywających w szpitalu ze swoimi dziećmi. Intencją organizatorów projektu jest, aby w perspektywie długofalowej taka forma przygotowania małych pacjentów do zabiegów czy operacji stała się standardową procedurą, którą objęte zostanie każde dziecko przebywające w szpitalu.

– Nasi lekarze często na własną rękę poszukują sposobów komunikacji z małym dzieckiem. Jednak Centrum Zdrowia Dziecka, jako jeden z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce oraz lider w obszarze leczenia i edukacji zdrowotnej, chce mieć wystandaryzowane narzędzia, dzięki którym dialog z pacjentami i ich opiekunami będzie jeszcze bardziej skuteczny. Zależy nam na tym, aby Misioterapia stała się naturalnym elementem procesu klinicznego i aby program ten był rozwijany – mówi Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Centrum Zdrowia Dziecka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.