Misja Medyczna wyruszyła do Polaków z Ukrainy i Mołdawii

Udostępnij:
12 lekarzy specjalistów, pięciu studentów medycyny i wolontariusze wyruszyli w czwartek (7 lipca) z Warszawy z Misją Medyczną ma Ukrainę i do Mołdawii. Będą oceniać stan zdrowia Polaków i leczyć naszych rodaków zamieszkujących te tereny.
Specjaliści przeprowadzą badania w zakresie: pediatrii, chorób wewnętrznych, kardiologii, ortopedii, chorób zakaźnych, chorób przewlekłych, zwłaszcza zaburzeń metabolicznych, gastroenterologii, endokrynologii, pulmonologii.

Lekarze będą wspierani sprzętem diagnostyki obrazowej, echokardiografii, spirometrii oraz sprzętem analiz biochemicznych.

Wśród Polaków będą także przeprowadzone badania w zakresie odporności antybiotykowej. Wszystkie te działania pozwolą na stworzenie określonego obrazu stanu zdrowia Polaków mieszkających poza wschodnią granicą naszego kraju. Badania te pozwolą także wyłonić grupę osób, które będą mogły skorzystać z leczenia specjalistycznego w Polsce.

Szefem wyprawy jest prof. doc. Dr hab. Mariusz Frączek, który na co dzień, będąc specjalistą chirurgii i konsultantem wojewódzkim na Mazowszu w zakresie chirurgii, pełni obowiązki zastępcy dyrektora szpitala na ul. Barskiej w Warszawie, zaś Rektorem – opiekunem Misji ze strony „Wspólnoty Polskiej” jest ks. Prałat Henryk Błaszczyk, na co dzień duszpasterz służb ratownictwa medycznego.

Idea Misji zrodziła się w gronie Rady Konsultacyjnej do Spraw Opieki Medycznej Nad Polakami i Polonią, której przewodniczącą jest minister zdrowia Ewa Kopacz. Misja ta została zorganizowana przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia, które do organizacji Misji wniosło wiele cennych przedsięwzięć.
Misja została objęta patronatem honorowym pani Anny Komorowskiej, małżonki Prezydenta RP oraz ministra zdrowia pani Ewy Kopacz.

Na przełomie września i października br. Wyruszy kolejna Misja Medyczna, tym razem do Polaków mieszkających w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.