Młodzi lekarze szybciej do roboty

Udostępnij:
Obowiązkowy dla wszystkich lekarzy staż w szpitalu zniknie w 2018 roku. Lekarze o rok szybciej uzyskają też prawo wykonywania zawodu.
W październiku br. ostatni rocznik studentów rozpocznie naukę na kierunku lekarskim na dotychczasowych zasadach, czyli po zakończeniu studiów będą musieli odbyć staż oraz zdać Lekarski Egzamin Państwowy.

LEP - zgodnie z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty - zostanie zastąpiony lekarskim egzaminem końcowym, który absolwent będzie zdawał po szóstym roku studiów. A staż mają zastąpić zajęcia praktyczne na VI roku. Ma to skrócić okres nauki i spowodować , że młodzi lekarze szybciej wejdą do zawodu.

To oznacza, że trzeba zmienić program nauki studiów medycznych. Wytyczne programowe przygotował specjalny ministerialny zespół.
Według założeń praktyczne zajęcia na VI roku mają być skondensowane i podzielone na bloki tematyczne. Uczelnie na jego opracowanie mają rok.

- Powołaliśmy już komisję programową, która pracuje nad modyfikacją programu. Najwięcej zmian dotyczy szóstego roku, który w całości miałoby być realizowany w szpitalach. Zajęcia mają być organizowane w proporcjach jeden nauczyciel i dwóch albo trzech studentów - mówi Małgorzata Tafil Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Obecnie za organizację staży odpowiadają izby lekarskie. Po jego likwidacji obowiązek zorganizowania zajęć w szpitalach spocznie na uczelniach medycznych. Baza szpitali klinicznych nie wystarczy do tego, aby zajęcia takie zapewnić wszystkim studentom, więc będą się one musiały odbywać także w placówkach niepodlegających uczelniom. To oznacza zaś dodatkowe wydatki.

Rektorzy uniwersytetów medycznych już zapowiadają, że nie mają środków na zatrudnienie nauczycieli zajęć praktycznych, którzy nie są pracownikami uczelni. Ministerstwo Zdrowia poprosiło na razie uczelnie o oszacowanie kosztów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.