Muzyczne talenty po przeszczepieniu implantu słuchowego

Udostępnij:
Międzynarodowy festiwal muzyczny „Ślimakowe rytmy” to autorski projekt prof. Henryka Skarżyńskiego. Pomysł na pokazanie publiczności talentów osób przywróconych do świata muzyki dzięki postępowi w nauce i medycynie. W Warszawie w środę (13 lipca) odbył się koncert galowy.
Prof. Skarżyński w 1992 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Na tegoroczną, drugą edycję festiwalu „Ślimakowe Rytmy” wpłynęło około 150 zgłoszeń z całego świata. Do Polski przyjechało 32 uczestników z kilkunastu krajów, m.in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch. Wszyscy są użytkownikami implantów słuchowych, dzięki którym śpiewają i grają.

Jury podczas przesłuchań wybrało 10 osób, które wystąpiły podczas koncertu galowego 13 lipca w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gwiazdom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chór Politechniki Warszawskiej. Była to muzyczna opowieść o wychodzeniu ze świata ciszy. Hymnem festiwalu zaś jest piosenka, która powstała do słów wiersza prof. Henryka Skarżyńskiego z muzyką napisaną przez prof. Krzesimira Dębskiego.

Jak podkreśla prof. Skarżyński festiwal „Ślimakowe Rytmy” i jego moment kulminacyjny – koncert galowy – to muzyczne i medyczne wydarzenie, które znalazło swoje miejsce w międzynarodowym kalendarzu nauki i sztuki. Dodaje także, że Festiwal Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu, którzy nie słysząc od urodzenia weszli do świata dźwięku, lub tracąc słuch w okresie późniejszym do tego świata wrócili po przeszczepieniu implantu słuchowego, to pochwała dla współczesnych osiągnięć nauki i medycyny.

Warto przypomnieć, że lipiec to miesiąc, na który przypadają najważniejsze w historii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu rocznice. 24 lata temu, 16 lipca 1992 r., prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy. Dzień później, 17 lipca, taką operację wykonał u pierwszego w Polsce dziecka. Przeprowadzając pionierskie operacje otworzył nowy rozdział o historii otochirurgii.

Prof. Skarżyński powiedział, że jego kolejną misją jest pokazanie przez pryzmat muzyki drugiego człowieka.
– Misją jest, by osiągnięcia naukowe i medyczne były upowszechniane przez powiększające się grono ambasadorów. Laureaci ubiegłorocznego i tegorocznego festiwalu to kolejne twarze tych osiągnięć, twarze w wymiarze światowym. Stanowić będą wielką motywację dla innych, którzy ich obserwują, dla ich rodzin, bliskich, terapeutów.

Zapytany czy słucha muzyki przeprowadzając operacje odpowiedział, że często. – Najczęściej to muzyka filharmoniczna, która nie rozprasza.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.