NFZ: Pobieranie kaucji za badanie od ubezpieczonych pacjentów jest bezprawne

Udostępnij:
NFZ ostrzega, że pobieranie kaucji za wizytę u lekarza lub za badania refundowane od pacjentów, którzy nie przedstawią aktualnego druku ZUS RMUA, jest bezprawne. Problem w tym, że prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie można udowodnić dopiero w 2013 r. kiedy będą wydawane nowe dowody osobiste.
Lekarze skarżą się jednak, że obecnie nie mają dostatecznych narzędzi weryfikacyjnych i pobieranie kaucji jest jedynym skutecznym sposobem na to, żeby placówka nie była stratna.

- Opłaty w wysokości 50 - 60 zł pobierają w takiej sytuacji prawie wszystkie placówki zrzeszone w Pomorskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. Bez druku RMUA (legitymacji rencisty, emeryta, legitymacji studenckiej lub dowodu wpłaty składki w przypadku przedsiębiorców) lekarz nie wypisze również skierowania na bezpłatne badanie ani recepty na lek refundowany. Pacjent poniesie pełną odpłatność za badanie lub lek albo będzie się musiał zgłosić ponownie po nowe skierowanie i receptę z drukiem RMUA – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Rzecznik NFZ podkreśla jednak, że pobieranie tych opłat jest niezgodne z prawem, ponieważ ubezpieczony ma 7 dni na przedstawienie dowodu ubezpieczenia a w przypadku leczenia szpitalnego 30 dni. Kaucja jest zwracana wszystkim pacjentom, którzy w ciągu 7 dni przedstawią stosowne dokumenty. Takie prawo daje ubezpieczonym Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.