Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Nadciąga silver tsunami ►

Udostępnij:
– Osoby powyżej 60. roku życia już w tej chwili stanowią ponad jedną czwartą polskiej populacji. W kilka kolejnych dekad ten odsetek zwiększy się aż do 40 proc. To tak zwane silver tsunami, czyli szybkie starzenie się społeczeństwa, które będzie wyzwaniem dla ochrony zdrowia – mówi prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
– Osoby starsze chorują inaczej, więc w systemie są konieczne zmiany – mówi prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis w Newserii, dodając, że „opracowaniem rozwiązań i rekomendacji w tym zakresie zajmuje się ministerialny Zespół do spraw Organizacji Opieki Zdrowotnej dla Osób Starszych. – Grupa ekspertów ma się przyczynić do poprawy sytuacji zdrowotnej osób starszych – informuje ekspertka, przytaczając dane Głównego Urzędu Statystycznego.

– Na koniec 2020 r. liczba seniorów w wieku powyżej 60. roku życia wyniosła 9,8 mln – z czego ponad 58 proc. to kobiety – a ich udział w polskiej populacji sięgnął 25,6 proc. Ten wskaźnik systematycznie się zwiększa. Z prognoz wynika, że w 2030 r. osób w wieku 60 lat i starszych będzie już 10,8 mln, a w 2050 r. – aż 13,7 mln. To oznacza, że seniorzy będą stanowić już ok. 40 proc. ogółu ludności Polski – wylicza.

Prof. Wieczorowska-Tobis przyznaje, że „szybkie starzenie się społeczeństwa jest wyzwaniem dla ochrony zdrowia, bo oznacza większe zapotrzebowania na świadczenia – a już w 2020 r. w przychodniach, praktykach lekarskich i stomatologicznych seniorom udzielono łącznie aż 89,8 mln porad, co stanowiło prawie jedną trzecią ogólnej ich liczby”.

– Poza tym nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na opiekę zdrowotną osób w wieku senioralnym już w 2018 r. stanowiły aż 42 proc. wszystkich wydatków, czyli 81,1 mld zł – mówi prof. Wieczorowska-Tobis w rozmowie z Newserią.

Wszystko to – zwłaszcza biorąc pod uwagę niedobory personelu medycznego – wymaga przygotowania ochrony zdrowia na tak zwane silver tsunami.

Opracowaniem rozwiązań i rekomendacji w zakresie opieki zdrowotnej nad seniorami zajmie się wspomniany zespół powołany przez Ministerstwo Zdrowia w maju 2022 r. – ma na to czas do końca grudnia 2023 r.

Wypowiedź ekspertki do obejrzenia poniżej.



Przeczytaj także: „520 błędów medycznych zgłoszonych do rejestru RPP”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.