Nauczymy Europę jak badać słuch, wzrok i mowę dzieci

Udostępnij:
Europejscy audiolodzy i foniatrzy oraz okuliści i trenerzy mowy podpisali w środę (22 czerwca) w Warszawie „Europejski Konsensus Naukowy NT. badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym”. Realizacja porozumienia to priorytet polskiej prezydencji.
Do podpisania porozumienia doszło podczas kongresu EFAS (European Federation of Audiology Societies), organizacji, której zadaniem jest międzynarodowa współpraca dotycząca leczenia zaburzeń słuchu. Dziesiąty kongres EFAS odbywa się w Warszawie przy okazji 15. rocznicy powstania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
W uroczystości wzięła udział minister zdrowia Ewa Kopacz oraz przedstawiciele pozostałych krajów Unii Europejskiej.

– Podczas prezydencji będziemy ambasadorem wszystkiego, co dobre zaczęło się pod kierunkiem pana prof. Henryka Skarżyskiego. Jego działalność to najlepsza wizytówka polskiej medycyny – mówiła Ewa Kopacz. – Chcemy zarazić wszystkich ideą badań przesiewowych. Tym, że warto badać dzieci, bo zdrowsze dzieci to lepsze starzenie się. Jestem pewna, że za pół roku (po zakończeniu naszej prezydencji – przy. AK) pozostali ministrowie zdrowia z krajów UE będą dziękować prof. Skarżyskiemu tak, jak ja dziś dziękuję.

Jak podkreślał prof. Henryk Skarżyński, wczesne wykrycie wad ma ogromne znacznie, gdyż pozwala odpowiednio szybko zastosować leczenie. Dzięki temu dzieci mogą normalnie funkcjonować i rozwijać się, co ma szczególne znaczenie we wczesnym wieku szkolnym. Korzysta na tym również budżet ochrony zdrowia. Wczesne wykrycie zaburzeń słuchu cztero-pięciokrotnie zmniejsza koszty ich leczenia.

– Cieszę się, że udało nam się wypracować konsensus i to w tak krótkim czasie. Europejskie środowiska naukowe nam zaufały – podkreślał prof. Skarżyński.

Celem podpisanego dokumentu jest m.in. stworzenie ośrodków badawczych w całej Europie, standaryzacja metod badań przesiewowych i leczenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.