Nawet po prywatyzacji szpitale będą karane za pobieranie opłat od pacjentów

Udostępnij:
Szpitalom, które chcą bezprawnie pobierać od pacjentów opłaty za leczenie będą grozić surowe kary. Obowiązująca od 1 lipca ustawa o działalności leczniczej w żadnym stopniu nie uregulowała tej kwestii. W mocy pozostają zatem stare przepisy, zabraniające pobierania opłat za usługi zakontraktowane wcześniej z NFZ.
To dobra wiadomość dla chorych, jednak taka interpretacja nowych przepisów jest wyjątkowo niekorzystna dla szpitali. Wiele z nich ma milionowe długi a w ten sposób tracą możliwość ratunku dla swoich budżetów.

-Zdaniem resortu zdrowia odpłatne leczenie chorych jest możliwe tylko wtedy, gdy szpital nie zakontraktował danej usługi z Narodowym Funduszem Zdrowia - budżetów – pisze „Rzeczpospolita”. Jeśli więc w umowie z NFZ zobowiązał się do bezpłatnego wykonywania określonych zabiegów, to nie może już przyjąć od pacjenta za nie pieniędzy. Jak donosi Rzeczpospolita w interesie szpitali staje środowisko prawników, którzy są przekonani, że powinna zostać uchwalona ustawa, precyzyjnie regulująca kwestię dodatkowego zarabiania przez szpitale. Ich zdaniem ZOZ powinny czerpać zyski zarówno z usług, które świadczą w ramach kontraktów, jak i komercyjnego leczenia. Jak twierdzi radca prawny Katarzyna Fortak - Karasińska- przepisy nie zabraniają pacjentowi zawarcia umowy ze szpitalem, dzięki której dostanie np. świadczenie zagwarantowane płaconą składką, ale o wyższym standardzie lub szybciej.

Szpitalom, które decydują się podjąć ryzyko pobierania kontrowersyjnych opłat za wybrane usługi grozi grzywna w wysokości 2 proc. wartości kontraktu z NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.