Nefron zachęca do badań profilaktycznych nerek - tym razem w Ostródzie

Udostępnij:
Ponad 2600 osób zostało dotąd przebadanych w ramach kampanii „Nefrotest”. Po akcjach bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek zrealizowanych w Świebodzinie, Zgierzu i Wodzisławiu Śląskim przyszedł czas na Ostródę (woj. warmińsko-mazurskie). Badania odbędą się tam w czasie wakacji (niedziela, 7 sierpnia) tak, by mogli z nich skorzystać zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści licznie odwiedzający Mazury.
W ramach kampanii organizatorzy (Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska i zrzeszone stacje dializ) uświadamiają, jak ważne jest zdrowie nerek dla organizmu oraz zachęcają do badań profilaktycznych. „Dzięki takim działaniom, obejmującym także mniejsze miejscowości naszego kraju, wzrasta możliwość wczesnego wykrycia choroby, co daje szanse na jej całkowite wyleczenie” – napisała Anna Komorowska, żona Prezydenta RP, w liście do uczestników i organizatorów akcji „Nefrotest”.

Spośród wszystkich przebadanych dotąd w ramach kampanii, wyniki 8-10 proc. pacjentów były niezgodne z normami i świadczyły o rozwijającej się chorobie nerek. Chorzy zostali skierowani do dalszej diagnostyki. Jedna osoba z 2600, miała tak zaawansowaną niewydolność nerek, że bezpośrednio zagrażało to jej życiu. Jest teraz pod stałą opieką nefrologa. Wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji „Neforotest” potwierdzają szacunki środowiska medycznego. Nefrolodzy alarmują bowiem, że 4-4,5 mln Polaków (ok. 10 proc. populacji) ma chore nerki, a większość nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Badania profilaktyczne są najprostszym i najskuteczniejszym obecnie sposobem na wykrycie nieprawidłowości w pracy nerek. W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych testów w tym kierunku, mimo że większość chorób nerek przebiega przez długi czas bezobjawowo. „Profilaktyka daje szanse na wczesne wykrycie choroby. W ramach kampanii uświadamiamy społeczeństwo, że nerki nie bolą, a dolegliwości pojawiają się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Apeluję do Polaków, by raz w roku wykonywali oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi z eGFR. To proste i bezbolesne badanie, które pokazuje, czy i jak bardzo nerki są uszkodzone. Im szybciej rozpocznie się leczenie tym lepsze są rokowania – na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój” - mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszającego publiczne i niepubliczne stacje dializ. O skierowanie na badanie można poprosić lekarza rodzinnego.

Intencją organizatorów akcji „Nefrotest” jest zwrócenie uwagi Polaków na nerki, których choroby są często niezauważane lub lekceważone, a prowadzą do zatrucia organizmu i uszkodzenia niemal wszystkich narządów. Kiedy nerki są tak zniszczone, że nie potrafią oczyszczać organizmu z toksyn potrzebne jest leczenie nerkozastępcze – dializoterapia lub przeszczep (na przeszczep, po zakwalifikowaniu, chorzy czekają obecnie średnio dwa lata). Dializa podtrzymuje chorego przy życiu. Zabieg musi być wykonywany regularnie – co najmniej 3 razy w tygodniu, każdorazowo trwa to ok. 5 godzin. „Niewydolne nerki wymagają bardzo skomplikowanego, uciążliwego i zaawansowanego leczenia. Profilaktyka, do której namawiamy, może uchronić przed problemami wiele osób” - tłumaczy dr Aksamit. Osobami szczególnie zagrożonymi chorobą nerek są przede wszystkim cierpiący na cukrzycę i nadciśnienie, ludzie po 65 roku życia i krewni cierpiących na schorzenia układu moczowego.

W niedzielę, 7 sierpnia, w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) zostanie przebadana grupa 400, wcześniej zarejestrowanych, osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. „Prosimy o wcześniejszą rejestrację, by uniknąć kolejek. Zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat, mieszkańców i turystów. Badań nie trzeba wykonywać na czczo” – mówi dr Aksamit. Akcja odbędzie się na Stacji Dializ Fresenius Nephrocare, przy ul. Władysława Jagiełły 1 (na terenie ostródzkiego szpitala). Rejestrować można się w dniach 3 i 4 sierpnia, w godz. 10.00-17.00 pod nr tel. 515 656 848 i 515 656 858. Wyniki analiz pacjenci będą mogli odebrać w poniedziałek, 8 sierpnia, w szpitalnym laboratorium.

Pilotaż kampanii „Nefrotest” odbył się w marcu 2010 roku w Świebodzinie (woj. lubuskie). W ramach akcji organizatorzy (Nefron i B. Braun Avitum) zamierzali początkowo przebadać 400 osób, jednak ogromne zainteresowanie mieszańców spowodowało uruchomienie dodatkowego terminu badań. W sumie, w Świebodzinie, przebadano ponad 800 osób, a na podstawie wyników – kilkadziesiąt osób skierowano do dalszej diagnostyki. W 2011 roku odbyły się już dwie edycje projektu – w marcu na badania organizowane w stacji dializ B.Braun Avitum w Zgierzu (woj. łódzkie) zgłosiło się ponad 1000 osób. Z kolei zainteresowanie kampanią „Nefrotest” w Wodzisławiu Śląskim zaowocowało przeprowadzeniem ponad 800 badań w dwóch terminach – 14 maja i 14 czerwca. Kolejny „Nefrotest”, 7 sierpnia w Ostródzie, w nowowybudowanej stacji dializ, która od 2009 roku czeka na kontrakt z NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.