Nie należy karać za odmowę szczepienia

Udostępnij:
Eksperci zasiadający w Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej doradzającej głównemu inspektorowi sanitarnemu rozważają odejście od egzekwowania obowiązku szczepień dla dzieci. Jak tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS, nakazywanie szczepień jest już anachronizmem prawnym. Tym bardziej że jest trudne do wyegzekwowania ze względu na obowiązujące przepisy.
Sądy administracyjne coraz częściej podkreślają, że choć jest ustawowy obowiązek szczepień, to nie ma środka prawnego, który by do tego zmuszał. Argumentem za zmianą przepisów jest także to, że karania za brak szczepień nie praktykują inne kraje UE.

– Sankcje za nie poddanie się szczepieniu zawarte są m.in. w kodeksie wykroczeń – wskazuje rzecznik GIS. – Rodzicowi grodzi grzywna do 1,5 tys. zł albo nagana. Karanie jest jednak dyskusyjne, bo sądy administracyjne już uchylały tego rodzaju decyzje. Uznawały m.in., że żaden przepis nie przewiduje możliwości ustalania przez organ administracji W drodze decyzji, terminu wykonania szczepień. A to przesądza o niedopuszczalności takiego rozstrzygnięcia.

Dlatego rozważane jest wprowadzenie zamiast "obowiązkowych" szczepień sformułowanie "rekomendowane". To rodzic decydowałby czy szczepić dziecko czy nie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.