Niebieski Dzień w Wielkopolsce

Udostępnij:
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia razem z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej organizują w Wielkopolsce Niebieski Dzień pod hasłem „Cukrzyca - chrońmy naszą przyszłość”. Będzie więc okazja do zmierzenia poziomu cukru, ciśnienia i zbadania wzroku.
- Listopad jest miesiącem, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Choroba ta została już uznana przez ONZ epidemią XXI wieku. Żeby jej zapobiegać w całym kraju prowadzone są różne akcje profilaktyczne. My też – w porozumieniu z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej przystąpiliśmy do niej. Planujemy w całej Wielkopolsce przeprowadzić bezpłatne badania poziomu cukru we krwi. Te osoby, których wynik będzie niepokojący zostaną skierowane przez nas do dalszej diagnostyki – mówi doktor Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Tegorocznym przesłaniem jest edukacja dla każdego. Organizacje chcą więc zwrócić uwagę na to, że osoby z cukrzycą są dyskryminowane społecznie, a problem zachorowalności wynika ze sposobu naszego życia. Edukacja i wspólny wysiłek wielu ludzi może jedynie przynieść wymierny efekt w walce z tą chorobą.

- Niebieskie kółeczko jest symbolem walki z cukrzycą, symbolizuje życie i śmierć, ale przede wszystkim jest znakiem jedności. Dlaczego niebieski? Kolor ten przywołuje barwę nieba, a także jest oficjalnym kolorem Organizacji Narodów Zjednoczonych, co nadaje działaniom wszystkich środowisk podejmujących trud zapobiegania i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań, charakter oficjalny i globalny. Kampania w 2012 przyłącza się do apelu o ochronę zdrowia przyszłych pokoleń. Ma na celu edukować dzieci, ludzi młodych i starszych, aktywizować ich i pomóc „zrozumieć cukrzycę” - dodaje doktor Iwona May z PPOZ.

Diabetolodzy przypominają, że ta przewlekła i nieuleczalna choroba wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacują, że jeśli nie podjęte zostaną systemowe działania w zakresie edukacji na temat cukrzycy i jej prewencji, liczba cierpiących na nią osób ulegnie podwojeniu do roku 2030.

Według najnowszych danych, na cukrzycę choruje 5 proc. dorosłych Polaków. Jeszcze 10 lat temu chorych na cukrzycę między 8. a 69. rokiem życia było 4 proc. Obecnie liczba wszystkich osób chorych na cukrzycę w Polsce sięga 2,5 miliona.

Szczegóły dotyczące akcji, jak i działań podejmowanych w ramach Niebieskiego Dnia na stronie www.porozumieniepoz.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.