Niewydolności serca można uniknąć

Udostępnij:
Niewydolność serca to choroba, która dotyka około miliona Polaków. Jak jej uniknąć, i jak dobrze ją leczyć i prowadzić – na te pytania odpowiadali organizatorzy Światowego Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Udział wzięli wszyscy: od wnuczka po prababcię.
- Blisko 1 milion osób cierpi w Polsce na niewydolność serca. Mimo olbrzymiego postępu, jaki dokonał się w zrozumieniu mechanizmów powstawania przewlekłej niewydolności serca, śmiertelność wśród tych pacjentów pozostaje wciąż bardzo wysoka. W ciągu 5 lat od rozpoznania umiera około 60% mężczyzn i 40% kobiet – czytamy w komunikacie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niewydolność serca przybiera obecnie formę epidemii, stając się przyczyną największej liczby hospitalizacji. Z tego powodu, z inicjatywy PTK grupa ekspertów rozpoczęła prace analityczne mające na celu określenie możliwych działań naprawczych w obszarze niewydolności serca. Z uwagi na wysokie koszty społeczne, negatywne trendy epidemiologiczne, złe wskaźniki skuteczności opieki kardiologicznej w zakresie przewlekłych chorób serca, konieczne jest wypracowanie i pilne wdrożenie rozwiązań w zakresie opieki koordynowanej, poprawy diagnostyki i dostępu do najbardziej skutecznych terapii.

8 maja w Warszawie przy Fontannach na Nowym Mieście (Skwer 1 Dywizji Pancernej WP) odbyły się obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Organizatorem byli Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Instytut Kardiologii w Warszawie - Aninie.

Przygotowano strefę badań, w której wykonywane były m.in.: pomiary CO2 w wydychanym powietrzu, pomiary ciśnienia tętniczego, oznaczanie lipidogramu, oznaczanie poziomu glukozy z kropli krwi. Zgodnie z zapowiedziami PTK odbyły się także warsztaty z resuscytacji z wykorzystaniem specjalnych fantomów, gry i konkursy o tematyce zdrowotnej.

- To impreza dla każdego, od wnuczka po prababcię – mówi Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego szpitala Jana Pawła II w Krakowie. – Chcemy dotrzeć z informacjami jak uniknąć choroby do całego społeczeństwa, edukować już od dziecka, bo tego wymaga sytuacja. Ale nie tylko prewencja jest istotna: chcemy też informować pacjentów, którzy już się borykają z chorobą jak ją leczyć, jaki styl życia i nawyki są konieczne, by właściwie opanować chorobę – dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.